Fortsæt til indhold

Så er der byfest i Kr. Hyllinge

Arkiv
Arkiv

Igen i år sættes alle sejl til, når Kirke Hyllinge afholder byfest. Festlighederne starter med fredagsbar bestående af tapas, vin og guitarjam i afslappet stemning. Cafeen åbner kl. 16:00 med Happy Hour og billetter til hyggeaftenen kan købes på forum4070.dk.
Lørdag morgen starter med morgenbrød i det store festtelt til tonerne fra Frederikssund Vikingespil. Hele dagen igennem vil der være spækket med aktiviteter med god underholdning til folk i alle aldre.
I dyreområdet vil der bla være underholdning i form af 'gæt-vægten-på-en-gris' og 'vind en halv gris'.
Der vil være biavlere, hvor mankan se bierne arbejde og smage deres honning. Man kan nusse og kæle med både får og lam og så vil der være det altid populære hønsebingo, også kaldt for hønseskidning.
Der vil være tombola fyldt med gaver fra sponsorer, hoppeborge, bolchekogeri, hvor børnene kan lave deres egen slikkepind, sjove spejderaktiviteter, ponytrækning, ansigtsmaling, loppemarked, har man lyst til at være kreativ, kan man dekorere sin egen cup-cake.
Endelig er der gymnastikopvisning, skum-sjov, fodboldturnering, ”Hyllinge-Dysten”, Linedance-show samt live optræden af kunstnere på scenen.
Lørdag aften startes med Happy Hour i cafeområdet kl. 17:30, og senere er der stor teltfest med spisning, dans og livemusik af NIGHTLIFE. Billetter kan købes på forum4070.dk.
Søndag startes med gospel workshop for alle i Kirke Hyllinge Kirke med gospelinstruktør og senere er der gospelkoncert i kirken. Cafeområdet åbnes på pladsen med hygge, tombola og opvarmning til søndagsbanko.
Det hele foregår på hallens p-plads og der er gratis adgang til festområdet. Læs mere om byfesten på forum4070.dk