Så kan man atter hoppe i badelandets varme vand
Knap 600.000 kroner har det kostet at renovere badelandet i Thyregod
Badelandet i Thyregod Fritidscenter har ligget brak i en del uger på grund af renovering, men nu er håndværkerne væk, og de badende kan atter hoppe i badelandets varme vand.
Renoveringen var meget nødvendig, for der trak vand fra badelandet ind under vinduerne uf mod cafeteriet, men det problem er nu løst.
“Det var hårdt tiltrængt, og det ser flot ud nu. Det synes vores kunder også. Bare det, at der nu er en 50 centimeter væg mellem badeland og cafeteriet er med til at gøre oplevelsen anderledes, for nu kan man ikke sidde i cafeteriet og kigge ind i badelandet på samme måde som før. Det Betyder, at folk i vandet ikke længere kan føle sig ‘overbegloet',” siger Lone Jørgensen, der er leder af Thyregod Fritidscenter og Badeland.
Ud over væggen mellem badeland og cafeteriet er der også sket andre former for forbedringer, blandt andet med nyt gulv i damernes brusekabine og nye klinker i begge omklædningsrum.
Det har kostet næsten 600.000 kroner at få badelandet renoveret.
Renoveringen har været længe under opsejling, så fritidscentret har sparet penge op til formålet, men det er klart, at fem uger uden badeland derudover har kostet på bundlinjen i form af færre kunder (svømmehallen har dog været åben undervejs, så helt lukket har der ikke været). Omvendt satses på at tjene en ekstra skilling hen over sommeren, for som noget nyt vil man holde aftensåben i ugerne 27-32.