Fortsæt til indhold

Fra regnvand til badevand

Besøg fra kommunens miljøafdeling skal få virksomheder til at tænke over, hvad de hælder i regnvandsristene. Ristene har nemlig forbindelse til vandløb og badevandet i Køge Bugt.

Arkiv
Arkiv

KØGE: Snart starter badesæsonen på Køges fine sandstrande og i det helt nye havnebad i Køge Marina.
Badevandet er i topkvalitet, og det skal det gerne blive ved med at være. Derfor sætter Køge Kommune nu ind, så vi kan holde badevandet rent til sommer.
Det sker med en tilsynskampagne i denne uge hos virksomhederne i industriområderne ved Tangmosevej og Den Hvide By i Køge, hvor regnvandsristene har forbindelse til havnebadet. Regnvandsristene har indbygget filter til sand og kan også skille olie fra vandet, men derudover fortsætter vandet urenset til Ellebækken, som løber ud i havnebadet.

Havnemesteren tager med

Kommunens miljøafdeling vil i de kommende dage stemme dørklokker hos virksomhederne i området for at sætte fokus på, at regnvandsristene kun er til rent vand.
Miljøfolkene vil fortælle, at badevandet i det nye havnebad kan blive endnu bedre, hvis virksomhederne er opmærksomme på, hvad de hælder i ristene.
Virksomhederne får blandt andet gode råd om, hvordan de kan vaske biler og redskaber uden at skade vandmiljøet. Miljøfolkene vil også se på, om virksomhederne opbevarer olie og kemikalier korrekt.
Havnemester Kenneth Jensen fra Køge Marina vil tage med på en del af besøgene for at forklare, hvorfor det er så vigtigt for det nye havnebad, at virksomhederne ved Tangmosevej og i Den Hvide By kun bruger regnvandsristene til rent vand.
Samtidig har kommunen lavet nogle særlige asfaltklistermærker med blå fisk og teksten ”Hjælp fisken. Risten er kun til rent vand”.
- Mærkerne bliver i ugens løb sat på asfalten ved siden af regnvandsristene i Den Hvide By og på Tangmosevej. Det skal få virksomhederne til at tænke en ekstra gang over, hvad de bruger ristene til, fortæller udvalgsformand Mette Jorsø fra Teknik- og Miljøudvalget.
- Mange tror, at vandet i ristene kommer en tur gennem rensningsanlægget, men det er altså ikke tilfældet, selvom sand og olie bliver sorteret fra, siger hun og fortsætter:
- Med lidt ekstra omtanke kan virksomhederne nemt være med til at passe på naturen og badevandet. Vi lavede en tilsvarende kampagne sidste år, og det er vores erfaring, at virksomhederne faktisk er glade for, at miljøfolkene fra kommunen kommer forbi og tager en snak om, hvordan man kan opbevare og komme af med spildevand og kemikalier på en hensigtsmæssig måde.
Du kan læse mere om regnvandsriste og kampagnen ”Hjælp fisken” på koege.dk/hjælpfisken. Her kan du også se en lille tegnefilm om, hvad der sker, når sæbevand og spildevand bliver hældt i regnvandsristene.