Fortsæt til indhold

Skal flygtninge (ikke) arbejde?

Arkiv
Arkiv

Bo Vesterlund (SF)
Rosenholm 18
6000 Kolding

I valgkampen har flere politikere fra DF udtalt, at flygtninge, der kommer til Danmark, ikke skal lære dansk og ikke ud på arbejdsmarkedet.


Men dette vil være at gentage fadæsen fra midten af 90"erne, hvor flygtninge opholdt sig i asylcentre i tre år, før de begyndte at lære dansk og at arbejde. Dette forsinkede deres integration – til skade for disse mennesker og for samfundet. Der gik for mange år, før deres kompetencer og arbejdskraft blev brugt – og de kom væk fra kontanthjælp.
For at vi kan bruge flygtninges arbejdskraft, skal de naturligvis lære dansk.
Nogle flygtninge har en uddannelse og arbejdserfaring, som matcher danske krav godt, og de kan derfor hurtigt starte i job.


Andre flygtninge har brug for opkvalificering på korte AMU-kurser og lignende.
Der er også flygtninge med uddannelse indenfor pædagogik eller sundhed, der efter korte kurser med fokus på særlige danske forhold i disse fag starter i et job.
Mentorordninger, hvor man giver en arbejdserfaring videre, hjælper ofte med at overvinde startvanskelighederne, og arbejdsprøvning kan afklare, hvilke jobs en flygtning kan varetage.
SF"s integrationsudspil fra jan. 2015 bygger på disse betragtninger.