Grøn turisme spirer
Roskilde og Lejre skal være bedre til at udnytte natur og kultur til at tiltrække besøgende
Foto: Erling J. Pedersen
Tilsammen havde de fire store attraktioner i Roskilde og Lejre - Vikingeskibsmuseet, domkirken, Roskilde Museum og Sagnlandet Lejre - lige over 400.000 besøgende i løbet af 2014.
Altså er der ingen grund til at diskutere, hvorvidt der er et marked for seværdigheder.
På trods af de mange besøgende kan man dog altid spørge, om det kan lade sig gøre at udvikle flere turismeoplevelser i området.
Netop denne opgave har RUC givet sig i kast med, og projektet har fået navnet Den Grønne Gruppe.
Her skal universitet og 15 virksomheder ved nationalpark Skjoldungernes Land arbejde med, hvorledes forskningsbaseret viden, bæredygtighed og virksomhedernes beliggenhed kan bidrage til dette.
Hos RUC er det cand. mag. i turisme Anne Cecilie Lasa-González, der holder fast i projektets styretøj.
Hun mener, at der er gode muligheder for at øge mængden af turismeoplevelser i Roskilde og Lejre, hvis man satser på grøn turisme og bruger naturen på en konstruktiv vis.
- Sagnlandet Lejr er et af landets mest uberørte naturområder, mens Roskilde og Lejre generelt er et rigt kulturlandskab, hvor man kan se, hvordan mennesker har præget området igennem tiderne, fortæller hun og fortsætter:
- På den måde er der mulighed for at tiltrække både folk, der interesserer sig for natur og dem, som interesserer sig for kulturhistorie.
Fokus på bevaring
Da Den Grønne Gruppe hovedsageligt består af virksomheder, der kun kan overleve, hvis der er sorte tal på bundlinjen, er det rimeligt at være bekymret for, hvad det egentlig er, de arbejder på.
For selvom en eventuel fordobling af besøgende til Roskilde og Lejre kunne lyde som en drøm, der bliver til virkelighed, kunne det være katastrofalt.
Drømmen kunne blive til et mareridt, hvor horder af turistbusser og hensynsløse charterturister omdanner den omtalte natur og kultur til ujævnheder i en gold mark.
Anne Cecilie Lasa-González slår dog fast, at Den Grønne Gruppes førsteprioritet er at bevare områdets skønhed og liv.
Hun peger på, hvordan overdreven turisme i dag truer med at dræbe store naturlige turistattraktioner såsom koralrevene ved The Great Barrier Reef i Australien og hvalhajerne ved Filippinerne.
- Hvis ikke man inden for naturturisme bidrager til at bevare og beskytte flora og fauna, mister man sit levegrundlag, fortæller hun.
- Netop derfor er økoturisme et godt fundament for ansvarlig og bæredygtig turisme, og det er, derfor vi har valgt at fokusere på denne type turisme, tilføjer hun.
En helt som indgang
I Den Grønne Gruppe har man ikke planer om at ændre på hele landskabet og lave store besøgscentre.
De involverede ønsker blot at fremhæve de eksisterende ressourcer og skabe nye og ansvarlige turismeoplevelser, og RUC-repræsentanten føler sig overbevist om, at der er folk, som er klar til at hoppe med på ideen.
Anne Cecilie Lasa-González tilføjer, at det drejer sig om både danske og udenlandske turister.
For selvom danskere kan have en tendens til at nedspille deres hjemlands påvirkning på omverdenen, er der flere vigtige ting, der kan bruges til at fange udlandets interesse.
- For eksempel hænger heltehistorien om Beovulf, som blandt andet er blevet lavet til en stor Hollywood-film, tæt sammen med Skjoldungerne, og i England er det noget man lærer om i skolen.
- Jeg tror, at for kinesiske turister vil det være en helt særlig oplevelse at kunne opleve så unikt et kulturlandskab bare en times kørsel fra vores hovedstad, fortæller Anne Cecilie Lasa-González.
hw@roskildeavis.dk
De største seværdigheder i 2014
Vikingeskibsmuseet cirka 134.000 gæster.
Domkirken havde cirka 120.000 gæster.
Roskilde Museum havde cirka 91.000 gæster.
Sagnlandet Lejre havde cirka 56.000 gæster.
Den Grønne Gruppe:
LANDKØKKENET
SAGNLANDET LEJRE
ROSKILDE DOMKIRKE
VIKINGESKIBSMUSEET
HERSLEV BRYGHUS
HERTHADALEN
SAGENS NATUR
FJORDLAND
LEDREBORG SLOT
HESSELBJERGGAARD
SVANHOLM STORKOLLEKTIV
ROSKILDE MUSEUM
CAFE KNARR
BJØRNS NATURTJENESTE
SELSØ SLOT