Kolding får international designuge i 2017
Ny, stor designuge skal slå Kolding fast som designby
En ny, stor designuge skal fra 2017 afholdes hvert andet år i uge 24 i Kolding. Ugen har fået den internationale titel Kolding Design Week, og håbet er, at den vil tiltrække tusindvis af gæster fra både ind- og udland. Målet er at slå kommunens vision, “Vi designer livet”, fast.
Designugen skal blandt andet indeholde workshops, konferencer og foredrag om designprocesser, men det endelige program er langt fra på plads endnu.
“Borgerne skal få design tættere ind på livet og forstå, hvad det egentlig er, vi mener med design. Mange forbinder design med møbler, men den største del af vores satsning er processerne. At man gennem et kreativt forløb for eksempel når frem til, hvordan vi laver velfærd i fremtiden. Borgerne vil opleve, at alle politikområder bliver en del af designugen, så man kan komme og være med til at påvirke, hvad der skal ske med senior- eller socialpolitikken,” siger borgmester Jørn Pedersen (V).
Men det er ikke kun Koldings egne borgere, der skal deltage.
“Der skal også være gæster fra andre kommuner, udenlandske gæster og hele miljøet omkring design, så der også er noget for professionelle aktører. IBA og Designskolen har jo internationale kontakter, og vi skal skabe værdi for dem, der beskæftiger sig med design,” siger Jørn Pedersen og fortsætter:
Kolding skal være kendt i hele verden
“I det professionelle miljø - for eksempel delstaten Idaho i USA - ser man Kolding som foregangsby inden for design. Vi er den eneste kommune i verden, der har et designsekretariat. Vores talent inden for design skal vi have ud i hele verden,” lyder det fra borgmesteren.
Mandag den 15. juni besluttede økonomiudvalget, at Kolding Kommune skal bidrage med godt tre millioner kroner til hvert års designuge.
Næste år bliver der afholdt en camp, som Koldings borgere kan deltage i. Her kan borgerne komme med input og forslag til, hvad designugen 2017 skal indeholde.