Fortsæt til indhold

Campingplads satser på todages festival

Egtved Camping prøver kræfter med at holde festivalen ’Musik ved søen’ over to dage. Brdr. Olsen er hovednavn

Arkiv
Jørgen Flindt

Brdr. Olsen og På Slaget 12 er blandt de navne, der optræder ved årets 'Musik ved søen' på Egtved Camping. Og den lille festival, som i år finder sted i weekenden 3.- og 4. juli er ikke så lille længere, for den vokser sig større i år. Endda en del større.
“Vi holder det over to dage. Det koster ekstra både økonomisk og arbejdsmæssigt, men vi prøver det i år som en prøveklud, og så må vi se, hvordan det går. Det er et logistisk udfordring af de store, men omvendt skal scenen jo ikke bygges op to gange, så på den måde giver det gode mening,” siger Helge Stolberg Madsen, der er campingfatter.
Og han og campingmutter, Lene, er i fuld gang med at forberede sig til festivalen, for der er nok at lave. Især fordi der følger en markant anden nyskabelse med.
“I de dage udvider pladsen med 170 nye pladser. Vi har en to en halv hektar stor plads til det, og det er kun i den weekend, vi gør det. Men det giver god mening. Efterhånden er 'Musik ved søen' så eftertragtet, at en uge efter festivalen, er der booket fuldt ud til næste års festival. Så derfor laver vi de 170 nye pladser med strøm, toiletter og det hele, så jo, det er da en større ting at kaste sig ud i,” siger parret.
Men også allerede en succes.
“Vi har booket 161 pladser ud af de 170, så når det her kommer i avisen, er der nok udsolgt,” siger Helge og smiler bredt.

2500 gæster

Nu er 'Musik ved Søen' ikke kun for campingpladsens gæster, så parret forventer, at omkring 2500 musikglade gæster vil møde op ved den smukke sø, som camping- pladsen kan prale af.
“Det er et par stærke hovednavne, som vi er glade for at kunne få. Bare det at Brdr. Olsen har 50-årsjubilæum i showbizz i år betyder, at de ikke har være så nemme at booke. Men det lykkedes os, hvad vi bare er vildt glade for. Det er et par super søde fyre med noget supergodt musik, som er nem at synge med på,” siger Helge, der selv er bidt af musik og også selv skal optræde med bandet 'Vil du danse'.
Det er sjette gang, at 'Musik ved søen' finder sted.

I en lille hytte ved søen er der indrettet backstage, og her hører det sig til lige at skrive et par ord på væggene.