Tour-modeller bringer Køge tættere på Paris
KØGE: Der er godt nok ca. 1.200 km fra Køge til Champs-Élysées, men igen i år sikrer Škoda Køge, at verdens største cykelløb rykker lidt tættere på Østsjælland.
Gennem hele Tour de France fejrer forretningen traditionen tro det franske etapeløb ved at være helt fremme forrest i feltet – i år med kampagnemodellerne Rapid og Octavia Tour de France.
Sommer er lig med Tour de France, og det er efterhånden blevet en mangeårig tradition for Škoda Køge at fejre verdens hårdeste cykelløb med et rigtig godt Tour-tilbud. I år er ingen undtagelse, hvor forretningen har tage hele to kampagnemodeller hjem, Rapid og Octavia Tour de France.
- Samtidig med, at dette års Tour startede i Utrecht i Holland, lød startskuddet ligeledes til vores Tour-kampagne i forretningen. Det er efterhånden blevet en tradition, at vi hvert år fejrer det spektakulære etapeløb med hyggelig Tour-stemning og gode tilbud. Det gør sig også gældende i år, siger Peter Rosenwagner, salgschef hos Škoda Køge, og fortsætter:
- I år har vi har to særlige Tour de France-udgaver af vores populære modeller, hvor der kan spares op til 25.000 kr. Rapid-udgaven med 1.2 TSI 86 hk og tour-udstyr kan erhverves fra 179.000 kr. Her kan der frit vælges mellem Rapid Hatchback og Rapid Spaceback. Har man behov for lidt mere plads, så fås Årets Bil i 2014, Škoda Octavia, med masser tour-udstyr og i et bredt motorprogram fra 274.000 kr.
Følg alle etaper med Škoda
Det er 12. år i træk, at Škoda sponserer Tour de France, og hos Škoda Køge følger man da også det franske etapeløb tæt gennem hele juli. Den mulighed vil man nu også give alle husets gæster, ligesom der under løbet stilles en række præmier på højkant.
- Når vores gæster har prøvekørt Rapid Tour de France, får de 30 dage gratis til TV2 Play, så de ikke misser et eneste øjeblik af touren - uanset om de er hjemme, på stranden eller måske har deres tablet kørende i baggrunden på arbejde. Samtidig har vi også i forretningen sat en masse gavekort på højkant fra Fri Bikeshop, så de heldige vindere kan blive kørende som Contador, Nibali eller Froome. Vi glæder os til at følge touren og sprede lidt Tour de France-stemning her i Køge, siger Peter Rosenwagner.
Både Rapid og Octavia Tour de France holder klar hos Škoda Køge under hele det franske etapeløb frem til søndag den 26. juli.
pm