Fortsæt til indhold

Smeralda har fået en rigtig flot start i Strøby Egede

Arkiv
Per Møller

STRØBY EGEDE: Den 27. maj slog Gastronomia Smeralda dørene op for de første gæster i den nye, hyggelige italienske café og take away på Kystvejen 1 A i Strøby Egede.
Her, godt to måneder senere, kan indehaverne, brødrene Ali, Cavit og Nevzat Corap gøre status og se tilbage på to fantastisk travle måneder, hvor der sjældent har været et ledigt øjeblik for caféens personale.
- Jo, vi har fået en rigtig god start, hvor der hver aften har været fuldt booket. Vi er blevet taget rigtigt godt imod af masser af glade gæster, fortæller restaurantschef og daglige leder, Maria Nørbjerg.
Smeralda har fokus på lækre råvarer, veltilberedt mad, kvalitet og god service.
- Vi har alt fra pizza bagt i napolitansk brændeovn, ostefade, antipasti, kødretter, til italiensk is og meget mere. Månedens menu med nye spændende retter hver måned. Vi har med andre ord alt indenfor italienske specialiteter og gastronomia – også indenfor vine og italiensk øl. Størstedelen af vores retter er hjemmelavede. Noget af det vi også har haft succes med er grillbakker – hvor kunden blot skal sørge for at tænde op i grillen derhjemme – så sørger vi for at tilberede alt hvad man har brug for - så alt er lige til at gå til og lægge på grillen efter at grillbakken er afhentet hos os, fortæller Maria Nørbjerg.
Smeralda har plads til ca. 110 gæster – ca. 30 indenfor og ca. 80 gæster udendørs. Nogle af disse udendørs pladser er overdækket – med terrasse varmer.
Når sommeren går på hæld præsenterer Smeralda en spændende nyhed.
- Fra omkring 1. oktober kan vi tilbyde brunch hver lørdag og søndag fra kl. 11.00. Det ser vi frem til at lancere, fortæller Ali Corap.
Udover Smeralda i Strøby Egede, driver familien Corap også Smeralda restauranten på Strandvejen 48 i Karlslunde. Denne restaurant er udelukkende en Take-away restaurant.
Kig også ind og få inspiration på www.smeralda.dk.