Kom helt tæt på Post Danmark Rundt med Krak
Se Vejle-etapens nøjagtige rute på Krak og find det bedste sted at se løbet
Den 6. august rammer cykelløbet Post Danmark Rundt 2015 bogstaveligt talt Vejle.
Løbets tredje etape både starter og slutter i byen og bringer feltet ud på en 185 kilometers rundtur til stort set alle alvorlige bakker i området, inden etapen slutter på traditonel vis med nogle gange op af himmeltrappen Kiddesvej.
Søge-og korttjenesten Krak har nu lagt den nøjagtige rute ud på http://postdanmarkrundt.krak.dk. Her kan man finde alle lokale detaljer på hver af løbets seks etaper.
Find det bedste sted at stå
Post Danmark Rundt er en unik chance for at opleve topklasse cykelløb i Danmark på nærmeste hold. Og med Kraks kort kan man finde det helt rigtige sted at stå for at opleve de store stjerner i aktion.
“Hvert år tiltrækker Post Danmark Rundt cykelentusiaster og nysgerrige danskere i alle aldre og over hele landet. Derfor giver Krak igen i år danskerne en hjælpende hånd til at få overblik over etaperne, så de nemt kan udpege de steder, hvor de vil opleve profiler som Jakob Fuglsang, Lars Bak og Michael Valgren,” siger Allan Jakobsen, administrerende direktør i Eniro Danmark, der står bag Krak i en pressemeddelelse.