Galleri Nørregade forbereder julen
KØGE: Selv om det lille Galleri Nørregade, Nørregade 8 i Køge emmer af sommerstemning i denne tid, hvor både Køgeborgere og turister valfarter til udstillingerne, tænkes der også på juleforberedelserne.
Galleriet sælger især originaler men har også grafik og især fotografik, som kun udgives i ganske små oplag.
For virksomheder vil det være muligt at vælge eller bestille et værk, som der gives eneret på og som kun udgives i det antal, som virksomheden har brug for. Alle værker signeres og nummereres i hånden og pakkes enkeltvis, så de er fuldstændigt klar til at forære væk som julegave til medarbejdere, kunder eller samarbejdspartnere.
Der er således tale om en både overkommelig men også lidt mere speciel og personlig gave, der enten kan stå alene eller kombineres med den gode flaske vin el. lign., som de fleste virksomheder ofte griber til. Alternativt byder Galleri Nørregade jo også på kunsthåndværk, bl.a. i glas.
Birgit Brænder, der står bag disse værker i fotografik, er professionel billedkunstner og medlem af Billedkunstnernes Forbund men også af Grafisk Værksted i Næstved, hvor en del af arbejderne bliver til. Hun har udstillet – og udstiller stadig – mange steder i både ind-og udland sideløbende med, at hun nyder at møde kunderne personligt i det lille charmerende galleri i gården ved Nørregade 8 i Køge.
Galleriet åbner gerne specielt for firmaer og kunstforeninger også uden for den sædvanlige åbningstid om lørdagen.
pm