Fortsæt til indhold

En herlig portion svingende Høttejazz

Vojens Kultur og Musik Hus er - som altid - på plads med en solid omgang Høttejazz

Arkiv
Peter Rasmussen

Vojens Høtte er proppet med gode traditioner og én af disse er Høttejazzen, der denne gang serveres fra buffet. Mere præcist er det Jazz Buffetten, der står for de svingende toner midt i byens store fest.
Der er Høttejazz på Vojens Kultur- og Musikhus 'Høttelørdag' - den 22. august - mellem klokken 11.00 og 14.00. Jazz Buffetten er garanter for skønne retter fra den store jazzkogebog. Publikum kan glæde sig til lækkerbidskner som "Indiana", "Up a lasy river" og "It's at long way to Tipperary". Og det hele leveret med hjerte og en god portion humor.
Hvis vejrguderne er i høttehumør er der jazz i den skønne åbne gård midt i musikhuset. Skulle det halte med opbakningen fra oven, rykker man indendøre.
Der er fri entré til Høttejazz og opfordringen lyder:
"Kom i god tid - der bliver hurtigt fyldt op!"