Fortsæt til indhold

Gaeos frisørdrøm er endelig gået i opfyldelse

Prakaikaeo Nielsen, er ny ejer af salon Lady Di. Hun tilbyder også massage

Arkiv
Rune Weitling

Det har i mange år været en drøm for Prakaikaeo Nielsen, og nu er den så gået i opfyldelse. Hun har fået sin helt egen frisørsalon inde i Esbjerg by.

“Jeg er bare så glad,” smiler Prakaikaeo, der har overtaget Lady Di på Strandby Kirkevej i Esbjerg og fortsætter:

“Jeg har haft Salon Gaeo, som jeg bliver kaldt, i Guldager i mange år, men jeg har altid gerne ville ind til Esbjerg by og nu bød muligheden sig.”

Tilbyder også tahimassage

Prakaikaeo - eller Gaeo - er uddannet frisør i Bangkok, og har arbejdet som frisør de fleste af de 23 år, hun nu har været i Danmark.

“Jeg har altid været selvstændig. Lige da jeg kom til Esbjerg arbejdede jeg på min mands fiske-røgeri, men ellers har jeg været selvstændig. Det kan jeg godt lide,” smiler Gaeo.

På den nye adresse, vil der ikke kun være frisørsalon, for Gaeo har ansat to massører, som vil drive massageklinik i frisørsalonens nabolokale.

“Vi tilbyder både oliemassage, energimassage og thaimassage. Vi behandler også folk, der har ondt i ryggen og nakken,” siger Gaeo, der dog selv kun vil være at finde med kam og saks i hånden i sin nye frisørsalon.
I sin store drøm, der endelig er gået i opfyldelse.