Fortsæt til indhold

Nye babysalmesang hold i Valløby

Arkiv
Arkiv

VALLØBY: Tirsdag den 1. september er der opstart af nyt babysangshold i Valløby kirke.
Babysalmesang er sang, musik, bevægelse og rytmik for de små børn med udgangspunkt i de danske salmer. Man synger, danser og vugger salmernes stemning ind i de små, som oplever med alle sanser. Der lyttes til musik, babyerne gynges i tæpper, der laves rytmer - alt imens kirkerummet og dets muligheder udnyttes.
Der kræves ingen særlige forudsætninger for at være med. Man skal ikke ”kunne synge”. Det vigtige er, at få en god og anderledes oplevelse sammen med sit barn. Salmerne læres undervejs, og enhver synger med sit næb. Der fokuseres på kontakten til børnene via bevægelse og sang. Sang og musik stimulerer børns kreative udvikling.
Babysalmesang er et tilbud til mødre og mødregrupper med babyer i alderen 2-12 måneder og foregår i Valløby Kirke på tirsdage kl. 10.00-11.30. De første 45 minutter er selve lektionen i kirken.
Herefter går alle over i Konfirmandstuen til en kop kaffe/te og et stykke brød – og ikke mindst en snak over kaffen. Her vil der være mulighed for bleskift, amning m.v. Undervisningen er gratis.
Tilmelding efter ”først-til-mølle”princippet til kirkekontoret på lkrj@km.dk.
pm