Fortsæt til indhold

Sommer med mobil og telefon

Regionsrådsrådet får 32-årig esbjergenser i spidsen

Arkiv
Louise Ritter

Fredag havde hun sine sidste elever på Erhvervsakademi Sydvest i Esbjerg oppe til mundtlig eksamen, og mandag startede hun officielt i sit nye job som regionsrådsformand.
Timingen sidder lige i skabet for den 32-årige Stephanie Lose fra Esbjerg. Venstrekvinden overtager formandsposten efter partifællen Carl Holst, der er indtrådt i både Folketinget og Lars Løkke Rasmussens nye regering.
Lokalavisen fanger Stephanie Lose i hendes bil et sted på vejen mellem hjemmet i Østbyen og Regionshuset i Vejle.
“Det passer rigtig fint nu. Jeg skal jo til at vende mig til at få en masse fra hånden på turen fra Vejle til Esbjerg hver dag,” griner Stephanie Lose, der naturligvis har begge hænder på rattet, mens hun snakker med Lokalavisen.
Det har hun faktisk i det hele taget altid, for med så mange bolde i luften, som hun har, skal der ikke meget til at miste kursen.

Stram kalenderstyring

I fem år har hun undervist på Erhvervsakademi Sydvest i økonomi og markedsføring. Siden regionernes tilblivelse i 2005 har Stephanie Lose også siddet med i regionsrådet for Venstre. Senest har hun blandt andet haft posten som formand for udvalget vedrørende regional udvikling. Privat er hun gift med Jakob Lose, der er medlem af byrådet i Esbjerg Kommune og sammen har de to små piger. Opgaverne bliver næppe færre at se til i hendes nye job - og så alligevel.
“Det har været lidt hårdt at blive trukket i så mange steder fra. Indtil nu har jeg haft fuldtidsjob på Erhvervsakademiet og min udvalgspost i regionen. I kraft af den besøgte jeg sidste år alle 22 kommuner i regionen - der var langt rundt. Med mit nye job er fordelen, at jeg nu kun skal stå til ansvar ét sted. Og så får jeg jo også noget mere administrativ hjælp, blandt andet til min kalenderstyring, så det bliver rart,” siger Stephanie Lose, hvis nye job ikke er kommet helt bag på hende.
“Siden Carl for et års tid siden meddelte, at han ville stille op til Folketinget, har jeg jo vidst, at muligheden for at skulle overtage hans job var der. Men det er først indenfor de seneste måneder, at det er blevet helt aktuelt.”
Stephanie Lose nærmer sig Regionshuset i Vejle. Som så mange andre steder er huset ferieramt i disse uger, så det er nok først efter sommerferien, at det for alvor bliver hverdag. Selv skal Stephanie Lose bruge sommeren således:
“Jeg skal bruge sommeren på at tænke tanker om alt det nye der venter, men jeg skal også holde lidt ferie, selv om det nok bliver med både mobil og computer tændt.”