Fortsæt til indhold

Video skal guide om tang og skovsyre

Arkiv
Af Betina Skjønnemand

Kokken Thorsten Schmidt skal hjælpe Aabenraa Kommune med at udbrede kendskabet til den sønderjyske mad.
Men Thorsten Scmidt skal mere end det.
Han skal nemlig guide kommunens borgere til nogle anderledes oplevelser - både i naturen og i køkkenet.
“Vi har planer om at lave nogle små videoguides, hvor Thorsten f.eks. vejleder i, hvor man finder tang, og hvordan man kan bruge det i sin mad. Disse videoer vil vi så ligge ind på kommunens bevægelsesplatform, Aabenraa i Bevægelse, så borgerne kan klikke på dem og forhåbentlig blive motiveret til både at komme ud i naturen og få brugt nogle af vores lokale råvarer i maden,” forklarer Søren Josefsen fra Sundhed og Forebyggelse i Aabenraa Kommune.

Lidt til alle

Tiltaget med de små video-guides er blot det seneste i en række af tiltag, der alle samles i Aabenraa i Bevægelse.
“Vi vil ganske simpelt motivere borgerne til at bevæge sig noget mere. Og nogle blive motiveret af at konkurrere og jagte den hurtigste tid, mens andre helst vil bevæge sig samtidig med, at de får en naturoplevelse eller en kulturel oplevelse. Aabenraa i Bevægelse skal gerne indeholde elementer til alle typer,” forklarer Søren Josefsen.
Aabenraa i Bevægelse har sin egen hjemmeside, og kan også downloades til smartphone som en app til både iPhone og Android.