Havecafé holdes åben
”Hen over sommeren har vi indgået et samarbejde med Den Gyldne Hane om at holde caféen åben i dagligdagen”, siger Hans Jørn Anhøj fra Geografisk Haves Venner. Han har stillet sig i spidsen for et korps af frivillige, der sørger for at havecaféen er åben 11-16 man.-fre., foreløbig august måned ud.
”Det har længe været et ønske at kunne holde caféen åben, også på hverdage”, siger leder af haven Tine Kierkegaard, ”og jeg er rigtig glad for, at det har kunnet lade sig gøre på denne måde ved, at de frivillige i Geografisk Haves Venner har kunnet påtage sig dette job også. På den måde er der ingen der går forgæves efter en kop kaffe”, siger hun.
Den Gyldne Hane er også rigtig glade for ordningen. ”Det kan simpelthen ikke løbe rundt, hvis vi skal have en mand ansat i hverdagene”, siger Jan Kirkely fra Den Gyldne Hane, ”desværre er der ikke så meget salg på disse dage, så det er en ideel løsning, at de frivillige passer caféen i disse dage”, siger han. Det er stadig Den Gyldne Hane der levere sandwich og kage m.m., men altså de frivillige der sælger varerne.