Fortsæt til indhold

Stor interesse for at sælge boliger til flygtninge

Kommunen vil gerne have flere ejendomme i de mindre byer for at sikre en bedre integration

Arkiv
Simon Carlson

Kolding Kommune rekognoscerer i øjeblikket muligheden for at opkøbe et mindre antal ejendomme, som skal fungere som bolig for en del af de flygtninge, som kommunen tager imod, og det har vakt stor interesse fra potentielle sælgere fra hele kommunen. I skrivende stund har kommunen således allerede modtaget 50 henvendelser om et muligt salg.


Beslutningen om at opkøbe ejendomme sker som et led i kommunens udfordringer med at finde mere permanente boliger til flygtningene.


“Vi har allerede en aftale med de almene boligforeninger om, at hver fjerde bolig, der bliver ledig, stilles til rådighed for flygtninge. Derudover er der tidligere ældreboliger og private udlejere, som alle bidrager til, at vi finder boliger. Når vi går ud, og undersøger muligheden for at opkøbe ejendomme, er det endnu et tiltag i rækken af andre tiltag. Vi kan hele tiden finde midlertidige boliger til flygtningene, men vi vil også gerne gøre dem mere permanente,” forklarer områdechef i Plan, Byg og Ejendomme Merete Dissing

Større spredning

Kolding Kommune har fastsat en maksimumpris på 10.000 kroner per kvadratmeter boligareal, og derfor mener Merete Dissing, at der er størst chance for at finde egnede ejendomme ude i de mindre byer. Det passer imdidlertid godt ind i kommunens strategi om at få større spredning på de lokationer, hvor flygtningene placeres, så de forhåbentligt hurtigere bliver en del af et lokalsamfund.


“I øjeblikket kommer der blandt andet en del flygtninge fra Syrien, som i høj grad er meget velfungerende mennesker, der også kan bidrage til samfundet. Vi tror, at hvis de kommer ud i de lidt mindre bysamfund, så er der måske lidt større overskud til at give flygtningene en god modtagelse,” siger Merete Dissing,

En del af lokalsamfundet

Selv om kommunen ikke ligger inde med konkrete tal, der viser, at den bedste integration sker igennem de små bysamfund, så fortæller aktivitets- og integrationschef Bethina Danielsen, at deres erfaringer peger på, at idéen med at finde boliger til flygtningene her er endog rigtig gode.


“Vi ved jo, at jo mindre samfund, jo mere har man også med hinanden at gøre. Derfor vil vi gerne have en del flygtninge derud. Både for at sikre bedre spredning, men endnu mere for at familierne bliver en del af både daginstitutionerne og skolerne og på den måde bliver en del af lokalsamfundet,” siger Bethina Danielsen.


Overvejer man at sælge sin ejendom, skal kommunen have indkomne forslag i hænde senest mandag den 17. august. Ejendommene bliver vurderet ud fra følgende kriterier: købesum, driftsudgifter, egnethed til formålet ”indkvartering af flygtninge” samt kommunens muligheder for på sigt at anvende ejendommen til andre kommunale formål