Fortsæt til indhold

150 år med Rødkilde Gymnasium

Arkiv
Arkiv

Rødkilde Gymnasium fylder 150 år. Eller ok, det gør det ikke, for det har trods alt kun haft det navn siden 1973, hvor Vejle Gymnasium et par år forinden var flyttet i lokalerne ved Rødkilde.
Siden 21. august 1865 har skolen sørget for, at studerende kunne få visdom ind bag panden og en hue på hovedet.
Dengang var det en gruppe af byens ledende mænd, der oprettede skolen, så deres sønner havde et sted at kunne blive lærd.
Det kan man læse i den bog, som historiker Poul Porskær har skrevet omkring jubilæet. Bogen hedder ”Fra privatskole til gymnasium for alle. Rødkilde Gymnasium 150 år”.
Jubilæet fejres på mange måder, og ud over bogen har der blandt andet været fest for nuværende og tidligere elever, og snart er der fest for skolens ansatte.
Rødkilde har i dag over 800 elever og 80 ansatte.
Og tiden er vist noget mere anderledes end dengang i 1950erne, hvor en tysklærer ved den første times start nærmest råbte: ”Synk ned alle mine matematikere i den uvidenhedens pøl, hvorfra I aldrig burde være trukket op!”. (uddrag fra bogen)

Muren ved Rødkilde Gymnasium, 1989. Muren blev oprindelig udført til Vejle Kunstmuseums udstilling ’Blomster til Vejle’ i 1984, men blev i 1986 genopført på trappen ved gymnasiet. Opsætningen blev bekostet af Statens Kunstfond og erhvervsvirksomheder og pengeinstitutter. Foto: Else Nielsen, Vejle Stadsarkiv
Indvielse af det nye gymnasium på Rødkildevej. Vejle Gymnasium 106 årsdag var valgt som officiel indvielsesdag for det nye gymnasium ved Rødkildevej. De 700 deltagere samledes efter den højtidlige del til kransekage og rødvin i kantinen. Foto: Torben Glyum, Vejle Stadsarkiv