Fortsæt til indhold

Vokseværk og pladsmangel

Skt. Josef indvier ny bygning, men leder efter mere plads til sine 900 elever

Arkiv
Anette Gundlach

Skt. Josefs Skole fejrer fredag 20. august kl. 11, at hovedbygningen på 450 nye kvadratmeter står klar til at blive indtaget af elever og lærere. Dermed får skolen en flot ny indgang fra Frederiksborgvej, som de har drømt om siden 70'erne. Her er nu en kys- og farvelplads, hvor forældre hurtigt kan sætte deres poder af om morgenen uden at forstyrre trafikken og selv komme i fare. Og så får de meget mere plads til at udfolde sig på indendøre. Men elever og lærere mangler stadig plads til de snart 900 elever på stedet, for afdelingen, Den Internationale Skole, der åbnede for et par år siden, vokser hastigt. Lige nu åbner knap 100 elever de engelske lærerbøger, men skoleleder Thorsten Dyngby regner med, at de snart er oppe på 200 børn og unge.

Del af byens puls

På skolen har alle siden juletid levet i byggerod på grund af det nye byggeri. Selvom ledningerne hænger ned fra loftet og udendørspladsen stadig mangler fliser, er skolelederen sikker på, at alt står klart til indvielsen. - Det skal det, siger han med fast stemme. Byggeriet er tredje byggeprojekt, han har sat i gang, siden han tog lederkasketten på i 2007. - Lærerne frygter for, at jeg snart begynder på et nyt, for det er ikke så sjovt at gå rundt i byggerod, men vi har brug for mere plads, siger han med et smil. Han mener dog ikke, at der kan bygges mere på skolens grund. Skolegården er lidt for lille, men heldigvis er den udvidet med Folkeparken, hvor de største kan tage på udflugt selv, og hvor de mindste bliver fulgt hen i nogle af frikvartererne. Thorsten Dyngby har derfor flittig kontakt til ejendomsmæglere for at finde en bygning i nærheden. - De sukker, når jeg ringer. De mener, jeg burde sælge skolen og flytte til Trekroner, hvor jeg kan få al den plads, vi har brug for, siger han og fortsætter: - Det vil vi ikke, vi er en del af byens puls, og det vil vi blive ved med at være.

Skoledrømme

Thorsten Dyngby drømmer om at lave en international sommerskole for Roskildes børn og unge. - Så kunne de bruge en uge eller to i sommerferien på at lære engelsk. Dermed kunne mange flere få gavn af vores internationale lærere, siger han. Lige nu er det foruden eleverne på Den Internationale Skole, også eleverne i den almindelige 10. og 7. klasse, der har gavn af de udenlandske lærerkræfter, da meget af deres undervisning foregår på engelsk. ag@roskildeavis.dk