Fortsæt til indhold

Kathrine elsker at optræde

Arkiv
Peter Friis Autzen

Her præsenterer vi talentjagt-finalist Kathrine Lemmeke Madsen fra Fredericia. Hun er et talent på teater- og musicalscenen. I år har hun blandt andet spillet en fremtrædende rolle i Nyborgs store, traditionelle musical-voldspil, The Sound of Music. Og sidste sommer indviede hun de store Nordiske Dage i Fredericia med at synge 'Only Teardrops' i front for 200 optrædende på Rådhuspladsen.
Hun kan lide at optræde. Ja, faktisk elsker hun det.
"Jeg har altid været lidt af en drama queen," sagde hun, da Lokalavisen Fredericia i november præsenterede hende som en af årets nominerede til kultur-talentprisen på 25.000 kroner.
Kathrine var kun otte år, da hun begyndte på Den Kreative Skoles dramalinje. Hun blev sang-elev i 2010, og som 13-årig begyndte hun på talentlinjen. Siden har hun gået på Udvidet Talentlinje, som er et særligt tilbud oprettet via forsøgsmidler bevilget af Kulturstyrelsen til talentudvikling.
Kathrine kan træne i timevis. Ikke af pligt, men af lyst. Den flid og den omhu har ført til anerkendelse.
“Jeg føler selv, at jeg er god til at nå ud til folk,” lyder det fra den unge sanger og skuespiller, der på ingen måde kan undvære musik og drama.
“Det ville være som at skære en arm af mig. Når jeg synger og spiller skuespil føler jeg mig levende. Det er en del af mig,” siger Kathrine Lemmeke Madsen.