Fortsæt til indhold

Håndlavede donuts kommer til Vejle

Arkiv
Jonas Erboe

The Donut Shop fra København skal levere håndlavede donuts til 80 udvalgte 7-Eleven butikker i Danmark. Det skal de fra den 3. september og blandt de butikker, der får den glæde, er 7-Eleven på Banegårdspladsen i Vejle.
Det er indkøbsdirektør i 7-Eleven Morten Vedel ganske tilfreds med.
"Salget boomer. Det er så vildt, og vi har haft vanskeligt ved at følge med," fortæller han om salget af donuts i en pressemeddelelse.
The Donut Shop åbnede deres første dedikerede donut café for godt et år siden på Østerbro i København, men nu kan borgerne i Vejle også få glæde af den populære spise. Og det glæder Morten Vedel.
"Nu er vi klar til at udvide salget, så alle i Vejle og omegn også kan smage lækkerierne. Det er positivt med sådan en massiv efterspørgsel for det viser, at vi har valgt rigtigt med en delikat og frisk kvalitetskage baseret på godt håndværk," siger han.