Fortsæt til indhold

Find antik, retro, dimser og dippedutter på loppemarked i Skuldelev

Arkiv
Arkiv

Kan man samle effekter til loppemarked i denne tid, hvor enhver gågade har en genbrugsbutik og Facebooksider vrimler af handelsvarer?
Svaret er ja. Medlemmerne af Sportsklubben og Multikulturforeningen i Skuldelev var i starten skeptiske, men det har væltet ind med gode effekter fra hjælpsomme, venlige og betænksomme mennesker.
Så nu skal tingene sælges, og det sker lørdag den 19. september mellem kl. 10 og 15. Der er auktion kl 12, hvor særlige effekter kommer til salg.
Lageret bugner af stole, borde, skabe, sofaer, børnemøbler, legetøj, procelæn, glas, æsker, billeder, ja alt hvad man overhovedet har fantasi til at forestille sig.
Der er kaffe på kanden, øl i hanerne og pølser på grillen, så det skal nok blive en hyggelig dag.
Arrangørerne håber, at rigtig mange vil komme forbi og gøre en god handel, samtidig med at folk får en hyggelig dag. Lisegården på Strandvejen 1 vil danne rammen for loppemarkedet.
Overskuddet deles ligeligt mellem Sportsklubben og Multikulturforeningen i Skuldelev.
Entre: 10 kroner.