Fortsæt til indhold

Eksperimenterende myrer på Bohrskolen

For en stund huserer eksperimenterende kunst i 5.c

Arkiv
Louise Ritter

Fælles læringsmål, individuelle læringsmål og dokumentation af både dem og resultaterne. Det er virkeligheden for lærere og elever i den nye danske folkeskole, men i sidste uge så 5.c på Bohrskolen afdeling Fourfeldt i Esbjerg befriende stort på det hele. I stedet kastede de sig hovedkulds ud i noget, som faktisk slet ikke rigtigt var noget, da de gjorde det tirsdag morgen. Rammen var naturvidenskab og kunst, men indholdet har eleverne helt selv - med lidt guiden fra en forsker, en lydtekniker, en billedkunstner og en instruktør - selv skullet skabe.

“Det har været så fantastisk. Både børnene og jeg er så vant til at arbejde efter mål og i hverdagen gør jeg meget ud af at fortælle dem, hvorfor vi gør, som vi gør, og vi skal opnå med det, men i de her fire dage har det været stikmodsat,” smiler Anne Agerschou, der er klasselærer i 5.c, men som i fire dage er trådt i baggrunden for at lade fire helt andre voksne træde i klassens forgrund.
Dagene er startet med et minifordrag, der har dannet det naturvidenskabelige udgangspunkt for den efterfølgende kreative og kunstneriske proces. Det er blandt andet blevet til større malerier og farvestrålende tove, der alle indgår i den afsluttede teaterforestilling, som 5.c's 18 drenge og otte piger opfører for parallelklasser og forældre fredag formiddag.

Lokalavisen kigger med under generalprøven, og selv om en sådan jo siges, at skulle være skidt for at premieren bliver god, virker det lidt som en usikker og famlende prøve, men det er netop kernen i det hele. De gode ideer gribes, når de opstår og leder ad nye veje - stik modsat den traditionelle skemalagte og læringsrettede skolehverdag.

Det eksperimenterende projekt er døbt “Hør min myre” og er støttet af Kulturregion Vadehavet. Også klasser i Tønder, Fanø og Varde kommuner har prøvet kræfter med det.