Fortsæt til indhold

Store tanker landede på byrådets bord

Efter et meget langt og grundigt forarbejde i de to indsatsudvalg, modtog byrådet tirsdag visionerne for Vojens og Gram

Arkiv
Peter Rasmussen

Gram sætter særlig fokus på Slotsbyen og turismen og Vojens ser gode muligheder i forhold til bosætningen og de mange fritidsaktiviteter.
Engagerede ildsjæle fra Gram og Vojens har i særlige indsatsudvalg og gennem et stort borgerengagement i det sidste års tid arbejdet med ideer og planer, der kan være med til at udvikle Gram og Vojens byer.
På byrådets temamøde og det efterfølgende byrådsmøde den 1. september fremlagde de to indsatsudvalg for Gram og Vojens deres visioner og konkrete her og nu forslag for byrådet.
"Visionerne for de to centerbyer spænder bredt. Byrådet har set frem til mødet med de to indsatsudvalg og deres ideer, ønsker og anbefalinger, som nu er overgivet til byrådet," siger borgmester H. P. Geil og fortsætter:
"Men det stopper ikke her. Det videre lokale initiativ og engagement og samarbejdet om små og store ideer og planer med byrådet, udvalgene og administrationen er altafgørende for os."

En stor fornøjelse

"Det har været en fornøjelse at deltage i de to udvalg sammen med ildsjæle i de to byer og vores byrådskollegaer," siger Signe Knappe, formand for Gram udvalget:
"De konkrete resultater af indsatsudvalgenes arbejde kommer ikke af sig selv."
"I det aktuelle forslag til budget 2016 foreslår byrådet, at der øremærkes 3.5 mio.kr. – 1.5 mio.kr i 2016 og 2.0 mio. kr. i 2017 - til virkeliggørelsen af nogle af de ideer og planer, som Vision Gram og VisionVojens lægger op til. Og vi ser frem til et stærkt og åbent samarbejde mellem Gram og Vojens og de politiske og administrative aktører i den kommende tid', fortæller Preben Holmberg, formand for Vojens udvalget.
De to formænd er nu forhenværende, idet det to indsatsudvalg hermed har videregivet deres visioner til byrådet og afsluttet deres arbejde.
"Men det slutter bestemt ikke med denne aflevering til byrådet og administrationen," siger Johannes Gjesing fra Gram udvalget:
"Vi har tidligt i arbejdet set, at den lokale forankring og indsats vil være afgørende for virkeliggørelsen af vores ideer."
I Gram fortsætter de nuværende deltagere med henblik på at etablere en lokal organisering.

En del af Vision Gram-udvalget deltog på byrådets temamøde. Fra venstre: Johannes Gjesing, Henrik Rantala Møller, Thomas Vedsted, John Flemming Hansen.

Karl Posselt fra Vojens udvalget tilføjer:
"Selvfølgelig er der noget i visionsarbejderne, der kan klares på den korte bane, men det afgørende er, at vi i fællesskab får organiseret os og udviklet byerne. I Vojens bliver der således indkaldt til en stiftende generalforsamling den 16. september i SE-Arena for at stifte foreningen Forum Vojens, der som hovedopgave skal arbejde for virkeliggørelsen af VisionVojens."
De to visionsarbejder kan ses på Gram hjemmesiden – www.visiongram.dk og Vojens Hjemmesiden – http://visionvojens.weebly.com/

Fakta
De to indsatsudvalg – såkaldte § 17, stk. 4-udvalg – blev nedsat af byrådet i foråret 2014 i forbindelse med færdiggørelsen af Haderslev Kommuneplan 2013 og det store engagement, der blandt andet havde været i Vojens og Gram i forbindelse med kommuneplanudarbejdelsen.
Udvalgene fik til opgave at udarbejde visioner og forslag til fortsat udvikling af de to centerbyer og en tidsramme frem til sommeren 2015.
Arbejdet i udvalgene kom i gang i efteråret 2014. Ud over de udpegede lokale repræsentanter og de tre byrådsmedlemmer, der blev udpeget til at deltage i hvert af udvalgene, har der været afholdt borgermøder i både Gram og Vojens med stor deltagelse. Endvidere har der været nedsat en række arbejdsgrupper, der er kommet med deres bidrag til udvalgenes arbejde.