Familier i teaterorkanens øje
Mindst tolv forskellige familiekonstellationer er med, når Esbjerg Spillene i næste uge melder storm
En far, en mor og et barn. En onkel og en niece. En mormor og et barnebarn. En mand og hans mor.
Rækken af familiekonstellationer kan fortsætte længe endnu, for mindst tolv forskellige af slagsen er med enten på scenen eller bagved scenen, når Esbjerg Spillene den 1. oktober har premiere på forestillingen “Esbjerg melder storm” i Kartoffelpakhuset på havnen.
“Hvad er det for en kaffeklub? Det nytter ikke noget, at I står herude og tanker op, når vi er ved at øve!”:
Det er søndag eftermiddag i Kartoffelpakhuset. Premieren er mindre end to uger væk, og instruktør Sanne Hallum skruer bissen på.
“Esbjerg melder storm” er en stor og seriøs produktion med flere end 80 involverede, og den slags kræver stram styring - især når tiden til premieren er knap. Men Esbjergspillene er også grin, sammenhold, stemning og for mange også kvalitetstid med familien.
Et intenst samvær
Ingelise Knutzon har været bidt af teater i mere end halvdelen af hendes 60 år. Hendes datter var bare seks år, da hun havde sin debut på scenen, og i “Esbjerg melder storm” er det barnebarnet Enya på ti, som skal med på scenen. Ingelise Knutzon har gerne sine fem børnebørn med på skift i forskellige forestillinger.
“Det er guld værd, og jeg føler mig så heldig over at have den her tid med Enya. Det er så intenst. Dengang, jeg havde hendes mor og moster med havde jeg stadig forældrerollen med opdragelse og hvad der nu ellers følger. Den har jeg slet ikke på samme måde med mine børnebørn, og det er skønt,” smiler Ingelise Knutzon, der sammen med Enya glæder sig til at vise resten af familien, hvad de har øvet på siden det tidligere forår.
Inden det kom så vidt havde “Esbjerg melder storm” allerede været undervejs længe. For præcis et år siden inviterede Esbjergspillene til fortælleaften, hvor esbjergenserne blev opfordret til at dele deres historier om, hvor de var dengang da...
“Vi havde forventet at skulle høre om Berlinmurens fald, Kennedy, prinsesse Diana og den 11. september, men det viste sig at være decemberorkanen i 1999, der havde 'ramt' flest, og så sadlede vi om,” fortæller Hanne Meyer, der har skrevet manuskriptet til årets Esbjergspil, som udover 99-orkanen også kommer omkring Dagmar Larsens forlis i 1963 og blæsten der i 1968 rev taget af Rørkjær Skole.
Alt bunder i forskellige esbjergenseres fortællinger og oplevelser af de stormfulde begivenheder. Nogle er hentet på Byhistorisk Arkiv, mens andre blev delt på fortælleaftener. Andre igen har Hanne Meyer gravet frem under sin research blandt andet i mødet med en kvinde, der i 1968 havde et barn gående på Rørkjær Skole.
“Esbjerg melder storm” opføres i alt ti gange, og rigtig mange af de medvirkende er gengangere. Også 41-årige Anina Reffs og hendes 65-årige mor Ulla. Sidst havde de også Aninas søn med i forestillingen, men han er på efterskole i år.
“Vi savner ham, for det er så dejlig en oplevelse at få sammen og en anden måde at være sammen på - et fælles projekt, som vi deltager i på lige fod. Det er ikke noget, jeg har bestemt, at han skal deltage i eller som jeg deltager i for at bakke ham op, det er et fælles projekt, og her hersker en helt speciel ånd, som det er dejligt at være en del af,” siger Anina Reffs.
Læs mere om forestillingen og billetkøb på www.esbjergspillene.dk