Fortsæt til indhold

Christina vil redde liv

23-årige Christina Panduro fra Højen har valgt en karriere indenfor militæret. Og gerne i de højere luftlag

Arkiv
Jørgen Flindt

Det lå måske ikke lige frem i luften, at militæret skulle fylde så meget i 23-årige Christinas liv, men det gør det. For hun er ved at gøre en karriere den vej, og den karriere skal gerne bringe hende opad. I bogstaveligste forstand.
“Jeg havde en drøm at være F16 pilot, men jeg er 1.63 høj og desværre for lav, hvad er pisseirriterende, men i stedet satser jeg på en karriere som helikopterredder. Det er helt sikkert et nåleøje, for der er mange ansøgninger og få pladser. Men det skal benhårdt prøves,” siger hun.
Men turen hen til et job som redder i og fra en helikopter, måske hængende i en wire under helikopteren, ja den tur er lang. Værnepligten er for længst overstået. Nu er hun også blevet konstabel. Med høje karakterer til følge. Rejsen er begyndt, og den er begyndt godt.
“Det er gået super godt, men også været hårdt. Især er det da ikke nemmere, når man kommer som pige. Drengene har ikke altid lige nemt ved at acceptere en pige, der opnår højere karaktere end dem,” siger hun og smiler skævt.
Hun understreger, at selvom hun er i fysisk superform, blandt andet fordi hun instruktør i forhindringsløb og Reborn, ja så er drengene nu engang fysisk stærkere. Men i den mere teoretiske undervisning, fik de fleste drenge baghjul.

Flyttet

Den unge pige skal i første omgang uddannes til at flymekaniker i Karup, så hun er ved at pakke flyttekasserne ud, for hun , og kæresten, er flyttet til Viborg.
Den uddannelse tager tre år. Derefter venter nåleøjet om at blive helikopterredder. Det er den slags mennesker, som skal redde andre ud af farlige situationer. Eksempelvis sårede danske soldater i en krig.
“Der er eventyr over det, men det er jo et farligt eventyr, og det er en ting, jeg har snakket med min familie om. Det er noget, vi er forberedt på, selvom man nok aldrig kan forberede sig helt, før man er i det,”
Den tid er dog også mange år ude i fremtiden. Nu venter næste led for den unge dame, der modsat tvillingsøsteren har valgt et militærkarriere.
“Jeg kom ind til militæret i erhvervspraktik, og det greb mig. Selvom jeg elsker tøj, sko og make up som andre piger, så er jeg nok lidt af en drengepige,” siger hun og smiler.
LÆS OGSÅ: "Jeg glemte helt at være bange"

Christina på tur, da hun var i Østrig under uddannelsen som konstabel.
Christina, forrest. Og nej, ikke et foto fra militæret, men fra Reborn, der er en slags fitness. Foto: Tommy Jensen