Fortsæt til indhold

Besparelser på uddannelsesområdet vil også ramme i Roskilde

Arkiv
Af Ulla Koch / Direktør (midlertidig) Slagteriskolen

Alle uddannelsesinstitutioner i Roskilde og i det øvrige Danmark skal spare 2 procent i 2016 og fremadrettet. Begrebet uddannelsesinstitutioner dækker over alle uddannelsesområder som eksempelvis erhvervsskoler, VUC’er, gymnasier, erhvervsakademier, professionshøjskoler og universiteter samt en række andre institutioner. Roskilde er kendt som en uddannelsesby. Ikke mange byer har så mange uddannelser og uddannelsestyper som Roskilde. Der er blandt andet tre erhvervsskoler, tre gymnasier, et VUC, en SOSU-skole, et erhvervsakademi, en professionshøjskole og to universiteter (RUC og DTU). Der skal arbejdes på at ikke blot at bevare Roskilde som en uddannelsesby, men der skulle også gerne kunne arbejdes med at udvikle Roskilde som uddannelsesby. Derfor vil jeg gerne have politikerne i tale. Vi hører rigtig meget fra kommunerne i det såkaldte udkantsdanmark, men det er lige så væsentligt, at politikere i de øvrige kommuner reagerer på de udmeldte besparelser. Besparelserne rammer bredt alle uddannelsestyper og i alle egne af landet.

Besparelser vokser

Besparelser kan man have mange meninger om! Måske er 2 procent ikke så stor en besparelse, vil nogen tænke. Men 2 procent i besparelse bliver hurtigt til 8 procent i løbet af de næste fire år, hvor besparelserne bliver rullet ud. Andre vil mene, at der sker besparelser alle vegne, - også på sundhedsområdet. Så hvorfor ikke på uddannelsesområdet? Og sådan kan man jo godt se på det! Selvfølgelig skal uddannelsesområdet ikke gå helt fri. Men det kunne være rigtig godt med prioritering i forhold til de enkelte uddannelsesområder og en nuancering af den måde, det gøres på. Jeg er ikke meget for grønthøstermetoden, hvor besparelserne rammer alle og med den samme procent.

Friholde områder

Jeg har nu været leder af Slagteriskolen i næsten 5 måneder og har derfor, synes jeg, fået et godt kendskab til erhvervsuddannelserne og den erhvervsskolereform, der er ved at blive implementeret. Og jeg kan ikke lade være med at tænke på, at de politiske målsætninger, har været at få uddannet flere faglærte, idet arbejdsmarkedet efterlyser flere faglærte uddannede til erhvervslivet. Om fem år skal 25 procent tage en erhvervsuddannelse, har politikerne udmeldt i forbindelse med lanceringen af erhvervsskolereformen ( EUD- reformen). Og det giver jo en god mening, for vi har brug for flere faglærte. Danmark har brug for dygtige faguddannede og for at det kan realiseres skal erhvervsskolerne kunne tiltrække motiverede elever med gode forudsætninger for at kunne gennemføre en erhvervsuddannelse. Og det med forudsætningerne fører til det næste uddannelsesområde, som jeg undrer mig over også skal igennem grønthøstermetoden. Her tænker jeg på VUC’erne, de har blandt andet til formål at understøtte de mange unge og voksne, der er faldet ud af det ordinære uddannelsessystem. VUC’erne løser sammen med erhvervsskolerne en kæmpe opgave i forhold til at kvalificere de kommende elever til erhvervsuddannelserne, - det være sig til de EUD-forberedende kurser og ikke mindst til den almene voksenuddannelse (AVU) Det vil give rigtig god mening at friholde de områder, der har med erhvervsuddannelserne at gøre, herunder de forberedende forløb som blandt andet foregår på VUC’erne. Min opfordring til landspolitikerne er først og fremmest at vurdere om ikke en 2 procent besparelse er alt for meget i betragtning af, at Danmark skal leve af veluddannede unge og voksne, - også i fremtiden Dernæst vil jeg opfordre til at de bebudede besparelser prioriteres og nuanceres, således at der tages hensyn til , hvor besparelserne vil gøre mest ondt. Og til politikerne i Roskilde er min opfordring: kom på banen! Besparelserne vil ramme alle uddannelsesinstitutioner i Roskilde kommune. Der er mange institutioner og det er rigtig mange millioner, der skal spares. Rødt citat “Selvfølgelig skal uddannelsesområdet ikke gå helt fri. Men det kunne være rigtig godt med prioritering i forhold til de enkelte uddannelsesområder og en nuancering af den måde, det gøres på. Jeg er ikke meget for grønthøstermetoden”