Gitte Sommer blev tre-dobbelt verdensmester
Jubel i Køge Badminton Klub over nyt flot resultat
BADMINTON: Køge Badminton Klubs spillende træner, Gitte Sommer, blev i weekenden tre-dobbelt verdensmester i veteran-rækkerne, der blev afviklet i Helsingborg i Sverige.
Gitte Sommer, der nu på tredje år er spillende træner for Køge Badminton Klub, spillede op til sit absolut bedste, da hun nuppede både guld i damesingle, i damedouble med Anne Birgitte Nielsen og endelig i mix-double med makkeren Bo Sørensen fra Hvidovre.
Undervejs i turneringen blev adskillelige spillere passeret og sat til vægs af den fysisk stærke dansker, der ofte rager højt op over modstanderne.
Den formstærke dansker hviler dog ikke på laurbærrene og er at finde til den kommende holdkamp på hjemmebane i Ravnsborghallen i Køge allerede på tirsdag den 6. oktober, hvor førsteholdet tager mod Mørkøv i Sjællandsserien, mens andetholdet forhåbentlig kan tage endnu en tre points sejr hjem mod Greve 5.
Alle er velkomne til at give de lokale spillere opbakning - og ikke mindst at se en tre-dobbelt verdensmester i aktion!
pm