Fortsæt til indhold

Ikke bange for en kvælerslange

Arkiv
Arkiv

Fredericia Bibliotek giver dig en spændende dyreoplevelse i skolernes efterårsferie, uge 42.
Mandag klokken 11 kan du for eksempel opleve slanger. Peter Løve Mark er slangetæmmer og har arbejdet med slanger i mere end 20 år. Han ved en masse, særligt om kvælerslanger. De kvælerslanger, som han har med på biblioteket, er ikke giftige. Deres længde kan variere fra 1 meter og op til flere meter.
Du kan stille spørgsmål til slangetæmmeren og blive fotograferet sammen med en af hans slanger. Husk, at både børn og voksne skal have billet for at være med - og man skal være fyldt fire år.
Onsdag den 14. oktober kan du fra klokken 10.30 møde Alfabetdyr på 2. sal. Søde og helt uimodståelige små dyrevenner med hver deres bogstav, der kun venter på at blive farvelagt.
Og torsdag klokken 11 fortæller Johan Nielsen fra Odense Zoo spændende historier om truede dyr. Han har blandt andet elfenben, tigerskind og medicin lavet af tigerknogler med. Han medbringer også udstoppede dyr. Husk billet. Man skal være fem år for at deltage.