Køge tager til Aarhus med tro på point
HÅNDBOLD: Køge Håndbolds bedste herrehold i 1. Division havde søndag aften besøg af lokalrivalerne fra TMS Ringsted, som i en godt fyldt Ravnsborghallen kunne drage hjem med en sikker sejr på 31-17 i bagagen.
- Det var ikke sjovt at tabe med 14 mål, men Ringsted sejr kan der ikke siges noget til. De var et klassemandskab. Fysisk brølende stærke, hurtige og så forstod de at straffe alle vores fejl næsten ubønhørligt hver eneste gang. Vi spillede en skidt kamp med alt for mange fejl. Vi virkede lammet - og gjorde faktisk det modsatte af hvad vi havde aftalt på taktikmødet inden kampen. Drengene var naturligvis nede efter kampen, men det er sådanne kampe vi lærer noget af. Og så var det jo en rigtig fed kulisse at spille i, siger Køges cheftræner Thomas Jørgensen til Lørdags-Avisen.
Kampe som mod TM Tønder og TMS Ringsted er ikke kampe Køge skal forvente at få points imod. Det er andre kampe holdet skal ind og erobre points i - som måske den kommende kamp mod IK Skovbakken, som køgenserne møder søndag den 4. oktober kl. 15.00 i Vejlby-Risskov hallerne i Aarhus.
- IK Skovbakken er helt sikkert ét hold vi skal prøve at stjæle points fra. Kan vi levere samme koncentrerede indsats som da vi vandt over Team Vesthimmerland i Farsø for to uger siden, tror jeg vi har en god chance for at få point med hjem i bagagen, siger Thomas Jørgensen, der fastslår, at nederlaget mod TMS Ringsted ikke har slået Køge-holdet ud.
- Nej, vi har snakket kampen igennem og den er fortid. Nu gælder det næste opgave - og drengene har trænet rigtigt godt til træning i hele denne uge - Så vi tager til Aarhus med optimisme og tro på tingene, slutter Køge-chefen.
For de som ikke tager med Køge-holdet til Smilets By er der masser af håndbold at glæde sig til i Køgehallen søndag den 4. oktober.
Damernes førstehold i Kvalifikationsrækken spiller kl. 13.30 mod HK Lammefjorden og kl. 15.00 spiller herrernes andethold i 3. Division - ligeledes mod HK Lammefjorden.