Spejdere og vandski i Augustenborg
Augustenborg Vandskiklubs klubhus vil i fremtiden også danne ramme for nogle af Augustenborgspejdernes aktiviteter
"Da vi i vinter begyndte at planlægge vores nye aktivitet 'familiespejder' som er spejd for børn mellem 3 og 6 år, ledte vi efter et skovareal vi kunne bruge som fast mødested," fortæller gruppeleder for Augustenborgspejderne Rudi Thomsen.
Det var oplagt at bruge Augustenborgskoven, men det gav nogle begrænsninger, da det er en statsskov.
"Så fik vi ideen, at Vandskiklubben kunne være det oplagte sted at mødes. Den ligger i gå afstand for de små spejdere ude i skoven og har strand, vand, plads til bål og andre spejderaktiviteter samlet på ét sted. Vi kunne ikke drømme om en bedre beliggenhed, hvis vi skulle finde et sted som supplement til vores spejderhus inde i byen," siger Rudi Thomsen.
Brikkerne faldt på plads
Efter dialog med Vandskiklubben samt Skov & Naturstyrelsen faldt brikkerne på plads.
"Siden Augustenborgspejderne tog kontakt til os sidste vinter, har foreningen oplevet et positiv boost," fortæller formand for Augustenborg Vandskiklub, Jan Norup.
"Vores klubhus trængte til en del vedligehold samt udbedringer. Vi har i samarbejde med spejderne foretaget udskiftning af en af facaderne og en del af vores terrasse," fortæller han.
"Derudover har vi i løbet af sommeren fået en del nye medlemmer. Vandskiklubben bruger jo kun stedet i sommerhalvåret. Derfor er det fint at kunne dele det med spejderne, som jo vil bruge klubhuset og tilhørende område hele året," siger Jan Norup.
Rudi Thomsen fra Augustenborgspejderne fortæller til slut, at der stadig mangler at blive lavet en fast bålplads, men det vil spejderne lave her i løbet af efteråret.
"Vi bruger allerede nu området til vores mindste spejdere, men planen er at vi også vil bruge stedet som udgangspunkt for nogle af de aktiviteter, vi har med de øvrige aldersgrene hos Augustenborgspejderne, således at det bliver et sted for alle vores 75 spejdere," slutter Rudi Thomsen.