Tænketank om penge under bordet
KORRUPTION: Oktober måneds Tænkepause på Køge Bibliotek sætter spot på korruption. Det sker tirsdag den 27. oktober kl. 19.00.
Korruption er voldsomt underminerende for ethvert samfund, men fraværet af korruption, som vi oplever det i de skandinaviske lande, er en undtagelse på verdensplan. Ph.d. Mette Frisk Jensen, Institut for Kultur og Samfund, Århus Universitet, har gransket Rigsarkivets arkivalier og kortlagt danske korruptionssager i perioden 1736-1936.
Det er artige historier der dukker frem, men måske også en forklaring på hvorfor vi i Danmark var så tidligt ude med at bekæmpe korruptionen. Danmark topper nemlig listen over de mindst korrupte lande i verden.
Returkommissioner og penge under bordet ødelægger heldigvis ikke sammenhængskraften i vores samfund. Men den danske opskrift på succes er ikke bare tillid og demokrati.
Hvis resten af verden vil gøre os rangen stridig, går vejen til toppen over enevældige konger, svenskerkrige og en enkelt statsbankerot.
Køge Bibliotek er vært for en række Tænkepause-foredrag der gør os klogere på verden og på den forskning der bliver bedrevet i Danmark.
Billetter til foredraget kan købes på KøgeBibliotekernes hjemmeside: www.koegebib.dk.
Med i billetprisen er Mette Frisk Jensens Tænkepause bog.
pm