Fortsæt til indhold

Piger vandt 5000 kroner for skole-film

Arkiv
Arkiv

Seks piger fra 8.b på Sprog og Globaliseringslinjen på Havepladsvej har vundet 5.000 kr. til klassekassen. Pigerne har lavet en film om cancer. Filmen blev Publikumsvinder – den mest sete på youtube, med næsten 1800 views. Checken blev overrakt til vinderne på skolernes motionsdag i fredags.
De to udskolingslinjer Sprog og Globalisering og Art og Udtryk samt asyl- og modtagerklassen på afdeling Havepladsvej var forsamlet i skolegården for at varme op til formiddagens motionsløb; men pludselig ankom en mystisk hemmelig gæst, i skjul under et tæppe.
Hverken dansk- og kontaktlærer Inge Lise Halvorsen eller de seks elever vidste, at de havde vundet, så det var en stor overraskelse for dem.
Vinderholdet er: Christina Jørgensen, Trine Andersen, Celine Andersen, Thea Hansen, Cirkeline Klose og Anna Lerche.
Den 7. og 8. januar lavede de to dengang 7. klasser på linjen Sprog og Globalisering, på Kirstinebjergskolens afdeling på Havepladsvej, reklamefilm om at tale ordentligt. Det gjorde de med hjælp af Call me's event-konferencier, manuskriptkonsulent og filmproducent, Randolf Carlos Aabye, som var den hemmelige gæst under tæppet. Han kom og overrakte premæmien.