Fortsæt til indhold

Stor fest hos kongen på Koldinghus i ferien

I efterårsferien kan Koldinghus’ Levende Historie“ fejre 10-års jubilæum

Arkiv
Arkiv

Efterårsferien og levendegørelsen af historien er en tilbagevendende begivenhed på Koldinghus, og i 2015 kan museets gæster for tiende år i træk rejse 400 år tilbage i tiden og genopleve slottets storhedstid: Renæssancen. I år er gæsterne inviteret med til Kongens Store Fest. Og året er 1610, hvor Kæmpetårnet stod færdigt.


Byggeriet af tårnet blev sat i gang af Christian 4. i 1598. Kongen ønskede med dette byggeri at markere grænsen mellem hertugdømmerne mod syd og hans kongerige, der strakte sig fra Kolding Å og helt op til Ishavet. Tårnet fik sit navn Kæmpetårnet, fordi der på toppen stod fire store statuer af antikkens kæmper i hver sit hjørne. De skulle forestille Hannibal, Hector, Scipio og Herkules, der var helte i det gamle Grækenland og Rom. De var malede og forgyldte, bar hver et våbenskjold og ved deres fødder var der havfruer og havmænd. Tårnet, der desuden var smykket med mærkelige og uhyggelige masker, var hvidt som resten af slottet.

Stor fest

Når kongen i 1600-tallet skulle holde en rigtig stor fest, blev byens borgere indkaldt som leverandører af alt fra mad, potter og pander til sølvtøj og dekorationer. I efterårsferien kan børnene og deres forældre hjælpe Christian 4.s hof med de mange forberedelser til festen. Køkkenmesteren får travlt med at bage tærter, troubaduoren skal skrive hyldestdigte til det prægtige tårn og hofkunstneren skal lave et kunstværk over Kæmpetårnet, så festsalen kommer til at fremstå flot og festlig. I Den Kongelige Systue får de nye hofleverandører lov til at lave en serviet med deres eget monogram og i en af de store sale skal børnene lære om bueskydning og om, hvordan kongen gik på jagt. Der er også soldaterlejr, fiskedam, udklædningsværksted og mulighed for at opleve en steppeørn på nært hold, når Glad Zoo fra Lintrup fortæller om rovfugle som jagtdyr i renæssancen. Alle børn kan deltage i Kongens Store Fest, komme i audiens hos Christian 4. og modtage et diplom som hædersbevis.
Koldinghus præsenterede første gang Levende Historie i efterårsferien i 2005. Dengang var der kun 12 amatørskuespillere. I år kan man møde over 60 udklædte aktører i flotte renæssancedragter, lavet af genbrugsstof i Den Kongelige Systue på Koldinghus. Til Kongens Store Fest i efterårsferien forventes ca. 6000 gæster. Man kan deltage i festlighederne fra mandag 12. oktober til og med lørdag 17. oktober i tidsrummet kl. 11.00-16.00. Der er gratis entré for alle under 18 år og alle aktiviteter er gratis