Lukas Graham spiller i Skansen
Der er koncert i Skansen med Lukas Graham den 6. februar
Lukas Graham og band giver koncert i Broager Sparekasse Skansen i Sønderborg den 6. februar 2016.
Lukas Graham er et af tidens hotteste bands. De kan noget med deres musik og med publikum, som få andre kan.
Publikum kan se frem til hits som "Happy Home", "Mama Said" og "Strip No More".
Bandets hovedperson er 27-årige Lukas Graham Forchhammer, som er sangskriver og forsanger, men som foretrækker betegnelsen ”entertainer”.
Lukas blev først kendt som Grunk i ”Krummerne”, men selv om han er et multitalent, har musikken altid inspireret ham mest og drevet ham fremad. Stemmetræningen fik han som medlem af Københavns drengekor og evnen til at omgås mennesker fik han via sin opvækst i Christiania. Når han står på scenen med sine gamle venner ved instrumenterne går det hele op i en højere enhed, med rytmiske kompositioner, gode melodier og dybe tekster.
Succesen rækker allerede langt ud over Danmark, med både radiohits og koncerter i det meste af Europa. Alligevel holder Lukas Graham sig nede ved jorden, og undgår den arrogance, der nemt kommer til at præge andre unge stjerner med pludselig succes. Dette kommer af den selvsikkerhed man får, når man er god til det man gør og har det sjovt samtidig.
Opvarmningen leveres af Scarlet Pleasure, som har gjort sig bemærket med en stribe R&B baserede hits som ”Under the Palmtress”, ”Windy”, ”The Strip” og ”Heat”.
Koncerten arrangeres af Dybbølhallerne og Kultur i Syd.