Fortsæt til indhold

20 års jubilæum på Soldaterhjem

For 20 år siden flyttede Ester Kofoed til Fredericia for at begynde arbejdet som leder af KFUMs Soldaterhjem

Arkiv
Arkiv

Alle på kasernen i Fredericia kender Ester Kofoed, der gennem 20 år har stået i spidsen for KFUMs Soldaterhjem på Treldevej i Fredericia.
I oktober 1995 flyttede familien Kofoed til Fredericia, hvor Ester fik jobbet som leder af KFUMs Soldaterhjem. Gennem årene er der sket store forandringer. Værnepligtige har altid været en stor og vigtig målgruppe for KFUMs hjemlige rammer, men i Fredericia er det nu kontakten til veteraner og fastansatte ved Ryes Kaserne, der får soldaterhjemmets primære fokus.
Ester har været en pionér i arbejdet med veteraner, der i dag betegnes som ”KFUMs SoldaterRekreation”.
Fra Fredericia har der været udsendt soldater til mange forskellige steder, og udsendelserne har været fulgt med interesse fra KFUMs Soldaterhjem. I takt med at soldater er kommet hjem har har nogle veteraner opsøgt Ester, der har tilbudt dem et sted at bo i en kortere periode.
I dag kan der bo op til tre veteraner på rekreation på KFUMs Soldaterhjem i Fredericia. Udover dette er der mange veteraner, der benytter soldaterhjemmet om dagen i både hverdage og weekender.
”Ester er der altid, når man har brug for en skulder”, lyder det fra én af de veteraner, der i dag kommer fast på KFUMs Soldaterhjem.
I løbet af de seneste måneder er der indrettet et værksted til veteraner på soldaterhjemmet, hvortil der i øjeblikket søges frivillige medarbejdere.
Ester er uddannet socialpædagog, hvilket hun har haft stor gavn af som soldaterhjemsleder.
”Aldrig har jeg været så meget pædagog som nu”, fortæller Ester om hendes arbejdsopgaver.
Hendes tilgang er raste rammer kombineret med stedets hjemlige atmosfære.
Jubilæet markeres med åbent hus på KFUMs Soldaterhjem tirsdag d. 20. oktober, hvor alle er hjertelig velkommen fra klokken 11.30 til middag, en kop kaffe og kage.