Fortsæt til indhold

Nu kommer Oplevelsesbroen

Den nye bro bliver leveret om få uger. Glæd dig til bridge walking i børnehøjde - og en masse smarte effekter

Arkiv
Lars Saugbjerg

Madsby Legeparks store projekt 'Oplevelsesbroen' er snart en realitet. Om få uger ankommer broen til legeparken.
“Den bliver leveret i uge 43 eller 44 på en stor lastvogn. En kran løfter broen på plads,” lyder det fra leder af Madsby Legepark Poul Bang Nielsen.
Den nye bro bliver placeret ved den mest benyttede indgang til parken.
“Den er lavet af afrikansk hårdttræ, og er dermed meget holdbar. Glæd jer! Den er utrolig flot,” smiler parkens souschef Kim Ekstrøm.
Folkene i legeparken har ladet sig inspirere af den Gl. Lillebæltsbro og konceptet bridge walking. I Madsbyparken bliver det i stedet til bridge walking i børnehøjde.
“Man kan gå over i to niveauer. Hvis børnene vil se det hele lidt oppefra, kan de tage en 'bridge walking' i to meters højde. De kan se ned på de voksne - og på den omkringliggende natur,” forklarer Kim Ekstrøm.
Effekter

Broen kommer til at fungere som en slags naturformidling, hvor gæsterne via skilte og lyd bliver klogere på flora og fauna. Desuden vil der være forskellige effekter på broen.
“Vi placerer nogle sensorer, som måler, om du for eksempel løber lige så hurtigt som en kanin eller en ræv. Man kan også aktivere kendte eventyrcitater - såsom 'Hvem er det der tramper på min bro'. Den får også nogle lyseffekter, som gør det til en anden oplevelse at krydse broen i mørke.”
Kim Ekstrøm tilføjer, at broen ikke er helt færdig, når den ankommer. I de efterfølgende dage/uger bliver de forskellige effekter installeret.
Mangler penge

Madsby Legepark nye Oplevelsesbro koster omkring 550.000 kroner. Fredericia Kommune har bevilliget et tilskud på 175.000 kroner og Trefor har støttet med 100.000 kroner. Der er sponsorater for cirka 65.000 kroner, og byens borgere har gennem crowdfunding skrabet et par tusinde sammen.
“Vi havde håbet på et større beløb gennem crowdfunding. Vi mangler stadig et par hundrede tusinde kroner, men dem finder vi. Det skal vi,” fastslår Kim Ekstrøm, der understreger, at der stadig er brug for borgernes støtte.
“Nu ankommer broen, og så tror vi på, at borgerne og sponsorer bakker op. Snart kan de ved selvsyn se, hvad pengene går til.”