To ud af tre bilister står til at bryde loven
Nummerpladen skal fastmonteres med skruer, men det bliver de ikke
To ud af tre bilister står til at bryde loven, når det fra den 15. november 2015 bliver lovpligtigt for person- og varebiler at have nummerpladerne spændt fast med skruer. Det viser en ny undersøgelse.
Indtil videre har nummerplader kunne nøjes med at være monteret i klikrammer, men det ændrer sig nu. Tiltaget til lovændringen sker for at komme tyveri af nummerplader til livs, men det er kun hver tredje lokale bilist, der lever op til de nye regler.
Loven blev vedtaget tilbage i 2013 med en indfasningsperiode på 24 måneder. Men en undersøgelse foretaget af dæk- og autoservicekæden Euromaster viser nu, at der er langt igen, før lovgivernes mål er nået. Det forklarer Alf Hansen, der er centerleder hos Euromaster i Vejle.
“Vi har i løbet af ti dage kontrolleret 1183 biler. Undersøgelsen viser, at kun 392 af dem havde spændt nummerpladerne korrekt på i henhold til de nye regler. Det er under en tredjedel, hvilket er alt for lavt med november lige om hjørnet,” siger han i en pressemeddelelse.
De nye regler er et forsøg på at dæmme op for den stigning i nummerpladetyverier på landsplan, som også har ramt Vejle i de seneste år. Siden 2006 er antallet mere end tredoblet.