Fortsæt til indhold

Alsie Express vender underskud til overskud

Stadig flere flyver med Alsie Express mellem Sønderborg og København

Arkiv
Arkiv

Alsie Express har ikke kun sorte fly. Selskabet har nu også sorte tal på bundlinjen.
Selskabet, der beflyver ruten mellem Sønderborg og København, oplevede i sit andet regnskabsår en fremgang i antallet af passagerer på syv procent, og vendte samtidig et underskud på 12,7 mio. kroner til et overskud på 590.000 kroner.
Det var kun aflysninger, som følge af vejrforholdene i januar og februar, der forhindrede det totale passagertal på 56.000 i at blive endnu større.
“Målsætningen for det kommende år er en vækst på mindst 10 procent. Det anses for at være inden for rækkevidde bl.a. efter vi har indgået en interline aftale med SAS og har flere aftaler på vej. Den mere fleksible prisstruktur vi har indført, har også betydning,” siger adm. direktør Henrik Therkelsen.
Interline aftalen betyder blandt andet, at man kan nøjes med én billet og booke hele rejsen fra Sønderborg og frem til slutdestinationen via SAS' hjemmeside eller direkte hos rejsebureauerne.
Udover ruteflyvningen mellem Sønderborg og København arbejder Alsie Express også på chartermarkedet, og udlejer fly med besætning til større grupper.
Aslie Express blev etableret i 2013, og luftfartselskabet beskæftiger i dag cirka 20 medarbejdere.

Direktør Henrik Therkelsen glæder sig over, at Alsie Express nu flyver med sorte tal på bundlinjen.