Moseengens Børnehus er blevet idrætsinstitution
CERTIFIKAT: Der var fest i Moseengens Børnehus forleden for at markere, at den nu er blevet en idrætsinstitution. Forældre og søskende kom til receptionen, hvor der også var besøg fra Dansk Idrætsforbund med overrækkelse af certifikatet.
Samtidig fik personalet overrakt deres uddannelsesbeviser som afslutning på en spændende og lærerig uddannelse. Institutionens personale har arbejdet ihærdigt og med stort engagement i hele uddannelsesforløbet forud for certificeringen.
Der er kommet endnu mere fokus på krop og bevægelse i alle institutionens aktiviteter i den forbindelse.
Efterfølgende overrækkelse af certifikatet var der arrangeret lege, hvor børn og forældre i fællesskab deltog. Efter de fysiske udfoldelser kunne børn og forældre så smage på køkkenlederens flotte buffet, som alle nød ude i det dejlige vejr.