God afslutnings-weekend
Cykelklubben HS6100 fik en god afslutning på sæsonen 2015
I den forgangne weekend blev sæsonens sidste cykelløb kørt i Tønder og Bov, mens HS6100's Kasper Sørensen var taget afsted til Prag, Tjekkiet, for at køre Para-UCI-løb.
For Kasper blev det en succes, da han lørdag blev nummer tre i linieløbet, og dagen efter måtte takke med fjerdepladsen på enkeltstarten, hvor han var den eneste der ikke stillede op på en enkeltstartscykel.
Om lørdagen i Danmark kørte resten af licensrytterne løb i Tønder, og her lykkedes det den unge Jens Otto Møller Rauch at køre sig til en flot femteplads, da han vandt spurten i en gruppe der kom ind kort efter udbruddet.
Om søndagen stod den på løb i Bov, hvor Jeppe Tolbøll vandt i en suveræn spurt i B-klassen blandt 15 mand, der havde knækket feltet allerede på løbets første 20 kilometer ud af 120.
I C-klassen vandt Michael Damm Kohberg en lige så suveræn spurt, men desværre var en enlig udbryder sluppet væk, og han måtte derfor takke med andenpladsen.
I H40 kørte Hans Christian Iversen ind på en femteplads i en udbrudsgruppe på otte mand.
Derved slutter cykelsæsonen på landevej for i år, og nu står den på et par ugers cykelfri før der igen påbegyndes vintertræning frem mod sæson 2016.