Æblefestivalen blev åbnet med stil
I styrker fællesskabet, og I er med til at skabe et livsgrundlag for fremtiden, takkede borgmester Erik Lauritzen folkene bag Gråsten Æblefestival ved åbningen
"Sidste år var første gang, I holdt æblefestival. I var gået sammen i Gråsten og havde besluttet at gøre æblet til et fyrtårn. I skabte æblefestivalen i efterårsferien, hvor I kræser for både egne borgere og gæster med kunst, kultur og oplevelser med gråstenæblet i centrum. Så var det jo spændende, om det var et enkelt skud i bøssen. I dag står vi så til åbningen af en festival, der er endnu større end premieren."
Sådan åbnede borgmester i Sønderborg Kommune Erik Lauritzen lørdag Gråsten Æblefestival 2015 i Alnor Strandpark, hvor der samtidig var afsløring af en ny æbleskulptur, og hvor der bagefter blev plantet en snes gråstenæbletræer.
Med større festival sigtede borgmesteren blandt andet til, at festivalen i år har koblet sig på æblesejladsen på Flensborg Fjord og har aktiviteter på havnen hele fredagen sideløbende med aktiviteter på Torvet.
Vigtige fællesskaber
"Det er et stort projekt at stable på benene, og I bruger mange timer af fritiden på det. Det gør mig stolt og glad. I byrådet vil vi gøre, hvad vi kan for at støtte jeres indsats for at gøre kommunen til et spændende sted at bo. Vi har brug for at genopfinde fællesskaberne, de er fundamentet for et godt liv. Som offentlig instans kan vi gøre nogle ting, men I er også nødt til at gøre noget selv. Det gør I her. Tak," sagde Erik Lauritzen.
Borgmesteren, der har baggrund i landbruget, udtrykte sin glæde over, at der ved festivalen er bred fokus på områdets fødevarer, og hvordan vi selv kan arbejde med dem, for eksempel plante æbletræer og presse æbler. Han bemærkede også, hvordan alle skolerne i år har været inddraget i festivalen og har arbejdet med æblet og med sanserne både i den fysiske verden og digitalt.
"I byrådet har vi besluttet, at kommunen skal have en strategi for fødevarer, og det er godt, at det hele spiller sammen," sagde Erik Lauritzen.
Oplevelser som livsgrundlag
Som afslutning fastslog borgmesteren, at kultur og oplevelser ikke bare er for sjov:
"At skabe gode oplevelser for både egne borgere og for turister er et af vores fyrtårne i kommunen. Det er simpelthen noget af det, vi skal leve af i fremtiden. Her i Gråsten er I virkelig godt på vej. I slår æblefestivalen fast som en tilbagevendende begivenhed, der vokser i omfang. Stort tillykke med skulpturen i dag og med æblefestivalen, som nu også bliver maritim. I byrådet ønsker vi jer god vind."
Ny æbleskulptur
Da Gråsten Æblefestival 2015 lørdag blev åbnet i Alnor Strandpark, blev en ny æbleskulptur samtidig afsløret. Bag skulpturen står Heidi Brüning fra Rinkenæs, der er kendt i lokalområdet for sine kreative evner. Heidi er også med til at arrangere æblefestivalen.
"Lige siden der kom en rundkørsel i Gråsten, har jeg inde i mit hoved haft en æbleskulptur, som kunne stå dér – midt i rundkørslen. Så kom jeg i tanke om at foreslå den til æblefestivalen, fortalte Heidi ved afsløringen."
Hun havde dog lidt udfordringer undervejs, for hvordan skulle hun vise, hvad hun havde i tankerne? Det var ikke så let at få ned på papir, men det lykkedes, da hun gav sig til at klippe i karton og samle en model af skulpturen.
I æblefestivalens styregruppe faldt modellen straks i god jord, og Heidi blev koblet sammen med den tidligere smedemester Victor Klietsch i Gråsten. Da Jørn Mathiesen på J.M. Maskinfabrik stillede værktøj til rådighed, kunne modellen blive realiseret. Dertil har entreprenøren Niels Jessens Efterfølger leveret en grå sten som fundament og en stenhugger fra nærområdet har boret hul i stenen. Dermed kom skulpturen på plads.
Gråstens æbledronning
Karin Baum lyser op i Gråsten. Ja, i hele området er kvinden med det krøllede, røde hårpragt næsten altid at finde, hvor der foregår noget med kunst og kultur.
Ved åbningen af Gråsten Æblefestival blev hun overrasket med en særlig hyldest. Kaj Nielsen, medlem af æblefestivalens styregruppe, overrakte hende en gave – Flensburg-kunstneren Johannes Caspersens træsnit af sin æbleskulptur Big Apple, som ved den første æblefestival sidste år blev afsløret på Gråsten Havn ved Bellevue.
Karin Baum og Kaj Nielsen er hovedkræfterne bag den største nyskabelse i årets æblefestival. Her kobler Gråsten sig igen på æblesejladsen på Flensborg Fjord, og hele fredagen er der gamle skibe og aktiviteter på havnen i Gråsten.
Gråsten deltog i et årti, indtil 2010, i æblesejladsen med Karin Baum i spidsen. Det var her, hun fik sit tilnavn ”æbledronningen”.
"Og det glæder mig virkelig, at vi nu kommer med i sejladsen igen," sagde Karin, der også er til stede på havnen ved æblesejladsen sammen med FFKK – Flensborg Fjords Kunst- og Kulturforening, som hun var med til at stifte for ti år siden.
Karin Baum har også været med til at stifte Kulturlandsbyen6300 i Gråsten, som er med til at arrangere æblefestivalen. Karin Baum er født og opvokset i Lauenau ved Hannover og har boet i Rinkenæs siden 1993. Som kunstner arbejder hun med foto, collage, montage, installation og performance.