Stor sponsoraftale gavner lokalsporten
Team Haderslev KFUM indgår stor aftale med Sportigan og Add-Wise Sport & Promotion
THK – Team Haderslev KFUM - har indgået en værdifuld samarbejdsaftale med det spanske tøjmærke Joma repræsenteret ved teamsport-specialisten Sportigan Sport og Promotion Sønderjylland, som er en del af Add-Wise huset og i øvrigt er eneste lokalt ejede sportsforretning i Haderslev Kommune.
Joma og Sportigan skal levere beklædning og øvrigt udstyr til klubbens mange håndbold og fodboldhold minimum de næste tre år, men parterne tilstræber et langfristet samarbejde.
"Vi er glade for denne aftale med Sportigan/Add-Wise og Joma. Den er nytænkende, sikrer tidsnær levering og er med en lokalt forankret partner, som bidrager på mange andre fronter end bare som leverandør," siger Mark Boulton, formand for Team Haderslev KFUM.
"Joma er et spansk brand, som er stærkt på vej frem i Danmark via en eksklusiv samarbejdsaftale med Sportigan-kæden, som Add-Wise er medlem af. Add-Wise Sport & Promotion vil være en anderledes aktør end bare en tøj- og boldleverandør. Vi kommer med koncepter og ideer, der kan styrke sponsorarbejdet og indtægtsgrundlaget i klubberne, vi laver aftaler med. Aftalen med THK og Joma sikrer at beklædningen er prismæssigt vældig attraktiv og garanterer en hurtig levering fra Joma"s store lager til alle klubbens hold og medlemmer i såvel håndbold som fodboldafdelingen," siger Michael Benkjer fra Add-Wise.
Et af koncepterne er blandt andet, at klubbens medlemmer kan købe klubtøj på en særlig webshop, hvor en del af omsætningen går direkte i klubkassen – og medlemmerne altså samtidig får attraktive priser præsenteret.
"Vi har en anderledes tilgang til klubmarkedet end den klassiske sportsbutik – og det kommer klubberne til at få mange fordele ud af ud over lækkert, prisgunstigt tøj til aftalt tid," fortæller Michael Benkjer fra Add-Wise, der selv er frivillig ud i sportens verden. Så han kender om nogen sportsklubbernes udfordringer med de klassiske leverandører af sportsbeklædning og tillige med udfordringer med at skaffe sponsorer.