Klar til at træde ind i Kaffe-Møllen
Kaffen kan være springbrættet for en ny levevej
34-årige Michael Mølbæk har efterhånden taget tilløbet i et stykke tid, men nu er han for alvor klar til at gøre sin passion for god kaffe til en decideret løbebane i livet. Derfor har han netop åbnet sin virksomhed Kaffe-Mølle. I sin lille specialdesignede Tuk Tuk kaffevogn kører han ud i Koldings gader og til fester og andre arrangementer, hvor han fra bagklappen sælger friskbrygget kaffe.
“Jeg er meget perfektionistisk omkring min kaffe, så det er altid helt friskristede bønner og helt frisk mælk. Jeg har testet en masse forskellige kaffe og hældt en masse i vasken, inden jeg har fundet noget, jeg er tilfreds med. Jeg er meget passioneret omkring det, så jeg står altid helt fast på, at jeg vil tilbyde et godt produkt. Ellers kommer kunderne jo ikke og køber kop nummer to,” mener Michael Mølbæk, der sikrer, at han altid kan tilbyde friskristede bønner gennem sit samarbejde med MokkaHouse, som har eget risteri.
Ingen kompromiser
Passionen for kaffen er særligt opstået i den sydlige del af Europa. Michael Mølbæk har i mange år kørt mountainbike på eliteplan, og han er i øjeblikket på kontrakt hos Giant Bikes. I tre år boede han i Schweiz, og her fik han efter eget udsagn “masser af tid til at nørde kaffe”, og igennem nørderiet og vejledning fra dygtige baristaer og kaffeentusiaster, mener Michael Mølbæk, at han nu har den nødvendige erfaring til at kaste sig helhjertet ind i kaffedrømmen.
“Det er lidt usikkert, om jeg stadig er på kontrakt hos Giant til næste år, så forhåbentlig kan kaffe bruges som et springbræt til at skabe noget nyt,” siger Michael Mølbæk, der også fortsat holder fast i sit deltidsjob på maskinfabrikken NSM.
“Jeg kan nok ikke leve af at sælge kaffe til folk på gaden. Håbet er at komme ud til en masse arrangementer og fester. Jeg overvejede også at lave en lille café, men når jeg sælger fra vognen betyder det også, at jeg kan tillade mig ikke at gå på kompromis med billigere råvarer, fordi der ikke er en husleje, der skal betales. Så kan det foregå efter min bog,” konkluderer Michael Mølbæk.