Fortsæt til indhold

Køge Coyotes udfordrer Svendborg Rabbits

Pokalbrag mod Liga-holdet fra det sydfynske fredag aften i Køgehallen

Arkiv
Per Møller

BASKETBALL: Med tre flotte sejre i træk i 1. Division samt en stensikker sejr i pokalturneringen mod 2. Divisionsholdet Hvidovre, har Køge Basketball Klubs bedste herrehold - Coyotes - fået en rigtig fin start på den nye sæson 2015/16.
Senest vandt Køge topopgøret på hjemmebane i Køgehallen mod BMS Wolfpack med 71-59 lagde Køge sig til rette på en samlet førsteplads inden weekendens kampe. Fem hold deler førstepladsen. Bortset fra EBAA (tre spillede kampe, red.) har Alle høstet 6 points i fire kampe.
I weekenden og den kommende uge skal Køge-holdet i ilden hele tre gange.
Fredag aften den 30. oktober kl. 19.30 spiller holdet storkamp i pokalturneringens ottendedelsfinaler. Køge får i Køgehallen besøg af Liga-mandskabet Svendborg Rabbits.
- Det bliver spændende at kunne præsentere vores lokale basketball-fans for én af dansk basketball helt store klubber gennem tiderne. Fynboerne har gennem en årrække - sammen med Bakken Bears - præget dansk basketballs top. Desværre må vi i den kamp undvære Arturas Kaubrys, men til gengæld kan vi præsentere et trumfkort, nemlig vores nye brasilianske spiller Luciano de Souza, der bl.a. har spillet i Næstved og i Sisu. Hans spillercertifikat er i hus til fredag så dermed er han klar til at tørne ud og få sin debut mod Svendborg, siger Køges team-manager Lars Vestergaard, der håber at det lokale publikum vil bytte Vild med Dans ud med en tur i Køgehallen.
Desværre må Køge til kampen mod Svendborg Rabbits se bort fra et af sine trumfkort, holdets garderhøje Arturas Kaubrys, der trækkes med skade.
- Arturas er rigtig god til at tage rebounds så det er en spiller vi vil komme til at savne i kampen. Men vi savnede ham også i lørdags mod BMS Wolfpack siger Lars Vestergaard.
Kampen mod Svendborg slutter jo en stor pokaluge i Køge - efter at de to lokale fodboldklubber Rishøj og HB Køge i ugens løb har mødt ligaklubber i DBU pokalen - h.h.v. mod AGF og Brøndby IF.
Der er gratis adgang til pokalkampen i Køgehallen fredag aften.
Allerede søndag den 1. november kl. 14.00 skal Køge i aktion igen - i 1. Division hvor holdet på udebane møder Værløse BK.
Det hårde program fortsætter torsdag den 5. november kl. 20.00, hvor Køge i Køgehallen får besøg af Virum BK i en ny vigtig kamp i 1. Division.

Køge Basketball Klubs førstehold i sæsonen 2015/16: Forreste række fra venstre mod højre: Frederik Svane, Frederik Borstrøm, Andrius Vaisvila, Luciano de Souza, Ignas Razutis og Egidijus Lescauskas. Bagerste række fra venstre Vaidas Kazonas, Arturas Kaubrys, Ksaveras Kasparavicius, Egidijus Kumpauskas, Marius Guzauskis, assistenttræner Julius Dai, og cheftræner Gediminas Zybartas.