Jan Krøyer overtager Snowfun
To sportssjæle og en tankegang gav generationskifte og udvidelse
Jan Krøyer var i tidernes morgen på skikursus hos Jørgen Pedal Nielsen, der i mange år har ejet Snowfun. Tidligere på året overtog Jan Krøyer sportsbutikken fra sin gamle ven. Lige nu bliver der hamret og banket rundt omkring på stedet, mens kunder går ud og ind med nyindkøbte ski, løbesko og tasker. Håndværkerne har travlt, for første november skal alt være klart med et større værksted, endnu en klinik og udvidet udstyr til sport. Jørgen Pedal forklarer, at han er glad for generationsskiftet, fordi han ved, at butikken bliver ført videre i hans egen ånd. - Jan og jeg er to sjæle med en tankegang, forklarer den tidligere ejer. Jørgen Pedal er dog stadig i butikken, da han skal være med til at udvikle det nye koncept, fremstille sine kendte såler og meget andet.
Sportsfanatiker
Man er nødt til at være sportsfanatiker, hvis man ejer en butik, som Snowfun, forklarer Jan Krøyer, og det er han. Om sommeren løber og cykler han enten på landevejene eller i skovene. Om vinteren tager han af sted så ofte som muligt på ski. Han kommer fra Jyllinge og har i de seneste 26 år arbejdet med sportsbutikker. Mange af årene havde han en butik på Østerbro, der blev overtaget af en kæde. Efterfølgende stod han for 19 butikker, men valgte så, at han ville søge hen til sin gamle kammerat Jørgen Pedal, der var begyndt at overveje at afhænde butikken.
Mere ski og værksted
Når snowfun står færdig i november er hele butikken vokset kraftigt. Man kan nu købe alt udstyr til løb, tri, cykel og mountainbike, og skiværkstedet er udvidet til det dobbelte. Første uge i november kan man komme til foredrag og åbning på stedet hver eneste dag. Adressen er Industrivej 1 E. ag@roskildeavis.dk