Dyrbare points på spil i oprykker-duel
Køge Håndbolds 1. Divisionshold på langfart til Hjallerup
HÅNDBOLD: Der står masser på spil, når de to oprykkere fra sidste sæsons 2. Division, Hjallerup IF og Køge Håndbold lørdag den 31. Oktober Kl. 15.00 tørner sammen i 1. Division i Hjallerup Idræts Center i det nordjyske.
Køge var lige ved og næsten i sidste lørdags hjemmekamp mod Lemvig Thyborøn i Rishøjhallen. Køge førte hele første halvleg - på et tidspunkt med fire overskydende - og gik til pausen foran 14-12. Men de første 5 minutter af anden halvleg blev skæbnesvangre. Her scorede gæsterne fem hurtigt kasser og bragte sig afgørende foran 17-14 og sluttede kampen med at sikre sig de to points med en sejr på 30-26.
- Vi spillede en god kamp langt hen ad vejen, men i anden halvleg scorede vi ikke på vore oplagte chancer, og vi havde for få målmandsredninger. Men der var mange positive momenter i kampen, ting vi kan tage med på den 6 timer lange bustur til Hjallerup lørdag, siger træner Thomas Jørgensen til Lørdags-Avisen.
Thomas Jørgensen mener, at Køge, til trods for at holdet indtager sidstepladsen i 1. Division med to points, er nået langt i forhold til sidste år. Problemet er lidt, at der i denne sæson er tale om en ekstrem hård 1. Division med masser af gode hold.
- Derfor er det nu vi skal have nogle points på kontoen, og helst i denne oprykkerduel mod et Hjallerup-hold som har indtjent et enkelt point mere end os. Så der er ingen tvivl om at det er en ekstrem vigtig 4-points opgave vi går ind til. Tabellen lyver ikke. Så vi skal ud og præstere lige så godt som vi gjorde specielt i første halvleg i lørdags. Og så få begge halvlege med denne gang. Så tror jeg på et godt resultat, fastslår Thomas Jørgensen.