Fortsæt til indhold

Smadremanden kommer!

Zirkusdirektør Søren Østergaard har føjet Haderslev til listen af byer, hvor Zirkus Nemo slår teltet op i 2016

Arkiv
Peter Rasmussen

Det kan allerede nu fastslås, at 2016 bliver en herlig cirkussæson i Haderslev. Ud over, at Dannebrog, Benneweis og Arena lægger vejen forbi, bliver der også besøg af 'Smadremanden', 'Målermanden' og alle de andre, lidt sjove eksistenser, fra Zirkus Nemo.
Zirkusdirektør Søren Østergaard har længe haft et godt øje til Haderslev og har nu for første gang nogensinde taget den sønderjyske by med på Zirkus Nemos turnéplan. Danmarks eneste zirkus for voksne rykker ind på Cirkuspladsen på Sydhavnen i perioden 10.-14. maj 2016.
Ud over, at sønderjyderne nu får mulighed for at opleve Søren Østergaards kendte og elskede figurer såsom Bager Jørgen og Smadremanden 'live', kan de helt ekstraordinært stifte bekendtskab med en af verdens mest efterspurgte artister, den ustyrligt morsomme gummimand 'Captain Frodo', der netop har sagt ja til at rejse hele vejen fra Australien til hvad der måske bliver hans sidste længere turné på disse breddegrader.
"Jeg er intet mindre end lykkelig over, at Frodo er med på holdet igen næste år, og jeg kan simpelthen ikke komme på en bedre julegave at give såvel inkarnerede Nemo-fans som Nemo-novicer i Haderslev," siger Søren Østergaard med venlig henvisning til, at billetsalget til Zirkus Nemo 2016 går i gang 1. november. Billetter købes på www.zirkusnemo.billetten.dk