Fortsæt til indhold

Besøgte dronning Margrethe

Arkiv
Anette Gundlach

Venstrekvinden Annie Larsen har kæmpet mange slag i de 25 år, hun har siddet i byrådet.
De mange års arbejde har hun netop modtaget et Ridderkors for, og samtidig er hun blevet udnævnt til ridder af Dannebrog.
I mandags besøgte hun derfor dronning Margrethe for at takke hende for den fine titel, som politikeren både er stolt og ydmyg over at modtage.
Annie Larsen fik på den måde tre minutter med monarken til at føre en samtale, som hun som altid forberedte godt og grundigt.

Spøjst at vælge egen kiste

Foruden at sidde i Byrådet er Annie Larsen også medlem af Domsognets menighedsråd.
Hun besluttede derfor at fortælle om menighedsrådet og på den måde at spore samtalen ind på Roskilde Domkirke, da dronningen har et specielt forhold til både den og til byen.
Dronningens mor og far er begravet udenfor kirken, og hun har selv besluttet sig for at skulle ligge inde i selve kirken sammen med gemalen prins Henrik.
Det er mærkeligt selv at skulle tage stilling til, i hvilken kiste jeg skal ligge, bemærkede dronning Margrethe.

Dronning Margrethe har besøgt domkirken flere gange. Her står hun i Skt. Andreas Kapel sammen med kunstneren Peter Brandes, der viser nogle af sine værker frem. (Foto: Erling J.)

Smuk oplevelse

Annie Larsen fortæller, at audiensen hos dronningen var en smuk oplevelse.
- Dronningen er en klog kvinde, og hun forsøgte at gøre dagen til en god oplevelse for de fremmødte.
Dronningen har audiens to gange om måneden, hvor et skiftende antal undersåtter møder frem.

ag@roskildeavis.dk